حمل و نقل

۴هزار و ۶۴۳ مجوز برای پروازهای اربعین صادر شده است

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از صدور ۴هزار و ۶۴۳ مجوز برای پروازهای اربعین ۱۴۰۲ خبرداد و گفت: تا کنون ۶۵هزار و ۷۸۶ زائر با ۵۱۲ پرواز اعزام شده اند و ۷۰ درصد بلیت های اربعین به فروش رسیده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری، محمدمحمدی بخش افزد: عملیات پروازهای اربعین که از ۲۷ مردادماه آغاز و تا ۲۰ شهریور ماه ادامه دارد و در مجموع ۴هزار و ۶۴۳ مجوز پروازی صادر شده که از این تعداد مجوز صادر شده سهم شرکت هواپیمایی عراقی ۹۶۶ پرواز است.

وی با بیان اینکه قرار است بیش از ۳۰۰هزار زائر از طریق ۲۳ فرودگاه ایران به فرودگاه های نجف و بغداد اعزام شوند، افزود: تاکنون ۷۰ درصد بلیت پروازهای اربعین به فروش رفته و از ابتدای عملیات پروازی اربعین ۶۵هزار و ۷۸۶ زائر با ۵۱۲ پرواز جابه جا شده‌اند.

محمدی بخش همچنین درخصوص نظارت‌های صورت گرفته بر نحوه عرضه بلیت اظهار کرد: سازمان تعزیرات، دادستانی، سازمان هواپیمایی کشوری و سازمان بازرسی کل کشور در قالب یک گروه از تمام شرکت‌ها و سایت‌های فروش بلیت روزانه نحوه عرضه و نمایش فروش بلیت را بررسی و بازرسی می‌کنند.

** استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، صنعت حمل ونقل هوایی را پیشران توسعه کشور عنوان کرد و گفت: این صنعت در ایران بیش از ۴۳ سال است که در جنگ تمام عیار قرار دارد و از تحریم گذشته است.

وی صنعت حمل ونقل هوایی را ایمن‌ترین و امن‌ترین بخش حمل ونقل عنوان کرد و گفت: علی رغم قرار داشتن در شرایط سخت تحریم یاد گرفتیم که چگونه این صنعت را حفظ کنیم و بتوانیم در حوزه ایمنی و امنیت رتبه قابل قبولی را در سطح دنیا کسب کنیم.

محمدی بخش ادامه داد: برای رفع نیازهای این صنعت یک برنامه ۱۰ ساله و ۴ راهبرد از جمله تاب آوری، نهضت تعمیر قطعات، تامین نقدینگی برای نوسازی ناوگان و ساخت هواپیمای بومی تعریف شده است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری افزود: استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان یک راهبرد در صنعت حمل و نقل هوایی است تا بدانجا که امروز هیچ موتور و قطعه ای برای تعمیر به خارج از کشور نه تنها ارسال نمی شود بلکه تعدادی از شرکت‌های صاحب سبک قطعات‌شان در ایران تعمیر می‌شود.

** افزایش تعداد ناوگان به ۲۵۰ فروند هواپیما تا پایان سال

وی  همچنین از افزایش تعداد ناوگان هوایی به  ۲۵۰ فروند هواپیما تا پایان سال خبر داد.

به گفته محمدی بخش متوسط عمر ناوگان هوایی کشور از ۲۸.۵ سال در ابتدای دولت سیزدهم امروز به ۲۶ سال رسیده است و عمر ناوگان نه تنها ۲ سال جوان‌تر شده بلکه ۲سال از پیری ناوگان جلوگیری شده است و در نظر داریم متوسط عمر ناوگان را به زیر ۲۰ سال کاهش دهیم.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: در طول ۲۰ ماه گذشته ۶۰ فروند هواپیما به کشور وارد شده که ۳۰ فروند از این هواپیماها تاکنون عملیاتی شده است.

** پرواز به ۱۰۸ مقصد جهان

محمدی بخش تصریح کرد: با توجه به دیپلماسی فعال، ایران به ۱۰۸ نقطه بین‌المللی پرواز انجام می دهد.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه روزانه ۱۲۰۰ پرواز در ایران انجام می شود، افزود: همچنین ۲۹ کشور دارای پرواز مستقیم از ایران هستند و ۲۷ ایرلاین خارجی از اروپا، آسیای میانه و چین در ایران فعالیت می کنند.

وی در پایان بیان کرد: با ۳۲ کشور ظرف ۲۰ ماه گذشته تفاهم نامه بین المللی به امضا رسیده است که تمامی این پروازها به صورت ایمن انجام می‌شود.

مطـالب مرتبـط

Back to top button