شهرسازی و عمران

تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی بندر شهید رجایی امضا شد

تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری احداث و بهره برداری از کریدور خطوط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی و اپراتوری اسکله‌های بندر خلیج فارس و بندر شهید رجایی به مناسبت هفته دولت امضا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، همزمان با چهارمین روز از هفته دولت تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری احداث و بهره‌برداری از کریدور خطوط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی و اپراتوری با ۸۰ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری بین این اداره‌کل و بخش خصوصی در ۱۵ سرفصل و تعهد کاری منعقد شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در این باره گفت: یکی از راه‌های موثر برون رفت دستگاه‌ها و نهادها از کمبود منابع مالی و اعتبارات استفاده از سرمایه‌گذاری‌ خارجی و داخلی و جذب آنها از طریق انعقاد تفاهم‌نامه است و این تفاهم نامه سرمایه‌گذاری نیز در راستای تحقق این هدف مهم به امضا رسید.

 “حسین عباس‌نژاد” میزان سرمایه‌گذاری ثابت این طرح را ۸۰ هزار میلیارد ریال اعلام کرد که با احداث و بهره‌برداری از این طرح برای ۱۲۸ نفر شغل ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: این طرح حدود ۸۵ کیلومتر در ۲ فاز مستقل – فاز یک کریدورهای B و V، فاز ۲ کریدور C و A –  به ظرفیت عملیاتی ۱۲میلیون تن در سال، احداث و به بهره‌برداری می‎رسد.

 مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان ادامه داد: این طرح در قالب یک قراردادBOT)  ) از طرف متقاضی سرمایه‌گذاری و در محدوده زون نفتی بندر شهید رجایی در نظر گرفته شده که طول دوره ساخت هر یک از فازها چهار سال برآورد شده است.

 عباس‌نژاد در بخش دیگری محورهای این تفاهم‌نامه را شامل نوسازی ابنیه زیرساخت‌های موجود برای پیشگیری از تخریب بیشتر و جلوگیری از بروز حوادث زیست محیطی، افزایش بهره‌وری از اسکله‌های نفتی با افزایش دبی ارسال و دریافت و با بهینه سازی سایر خطوط انتقال عنوان کرد.

 وی از دیگر محورهای این تفاهم‌نامه به ساماندهی و ایجاد خطوط لوله مشترک برای جلوگیری از اشغال اراضی و پسکرانه اسکله‌ها توسط خطوط لوله بخش خصوصی، جلوگیری از استفاده انحصاری از اسکله‌‌ها و خطوط، امکان ایجاد دسترسی به ایستگاه تخلیه و بارگیری ریلی در راستای کاهش ترافیک جاده‌های داخلی بندر و صرف هزینه انتقال زمینی به مخازن، امکان ایجاد دسترسی به کلیه اسکله های موجود و در دست اجرا در مجتمع بندری شهید رجایی عنوان کرد.

ایرج منصوری

صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه خبری حمل و نقل و صنعت و معدن ایران / مدیرکل، سردبیر، دبیر، و خبرنگار اقتصادی ایرنا، رئيس دفتر اسبق خبرگزاری ایرنا در جمهوری آذربایجان (باکو) و منطقه آزاد کیش، کارشناس رسمی دادگستری

مطـالب مرتبـط

Back to top button