حمل و نقل

ضرورت توجه به فناوری‌ها در بخش دریایی کشور

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: با وجود کریدور شمال – جنوب و موضوع ترانزیت شرایط متفاوتی را برای کشور به وجود آورده که با ترویج کارآفرینی دریایی و تقویت بخش فناوری دریایی می‌توانیم از این فرصت‌ها استفاده کنیم.

مجید علی‌نازی که در دومین همایش و رویداد فناوری و کارآفرینی دریایی سخن می‌گفت با اشاره به اینکه تجارت دریایی عامل رشد و توسعه هر کشوری است، تصریح کرد: کشور‌هایی که به آب‌های آزاد دریا و ساحل دسترسی دارند جزو کشور‌های توسعه یافته هستند.
وی ایران را قلب تپنده در میان کشور‌های منطقه دانست و افزود: با وجود کریدور شمال-جنوب و موضوع ترانزیت شرایط بسیار متفاوتی برای کشور رقم خورده است و فرصت‌های بسیاری ایجاد شده است که با ترویج کارآفرینی دریایی و تقویت بخش فناوری دریایی در کشور می‌توانیم این فرصت‌ها را تقویت کنیم.

علی‌نازی ادامه داد: بایستی در این مسیر با تقویت بخش فنّاوری و هوشمندسازی بنادر و ترویج فناوری‌های جدید در راستای قوانین آینده IMO گام برداریم؛ بنابراین بایستی با بیشترین توان از تمامی پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های خود در جهت اقتصاد دریا محور بهره ببریم و پیوندی محکم میان نخبگان، طراحان و اندیشمندان حوزه دریایی و صنایع ایجاد کنیم.

وی با اشاره به تحولات شگفت فناورانه در جهان از سال ۲۰۲۰ میلادی به این سو، خاطر نشان کرد: فناوری در عصر حاضر امری غیرقابل چشم پوشی است؛ لاجرم اگر در این مسیر قرار گرفتیم به ساحلی امن و آرام خواهیم رسید و اگر غفلت کنیم محکوم به فنا خواهیم بود.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی، افزود: اگر توجه و به کارگیری فنّاوری‌های روز به تعویق بیفتد فرصت‌ها را از دست خواهیم داد.

ایرج منصوری

صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه خبری حمل و نقل و صنعت و معدن ایران / مدیرکل، سردبیر، دبیر، و خبرنگار اقتصادی ایرنا، رئيس دفتر اسبق خبرگزاری ایرنا در جمهوری آذربایجان (باکو) و منطقه آزاد کیش، کارشناس رسمی دادگستری

مطـالب مرتبـط

Back to top button