شهرسازی و عمران

معاون شرکت ساخت وتوسعه راه ها خبرداد

افتتاح ۳۰۰ کیلومتر راه و بزرگراه در استان‌های مختلف

معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل کشور گفت: به مناسبت هفته دولت ۳۰۰ کیلومتر راه و بزرگراه در کریدورهای بزرگراهی غرب، جنوب و شرق کشور با هدف توسعه ترانزیت بین المللی کالا و مسافر، توسعه اقتصادی و گردشگری در استان های مختلف به بهره برداری می رسد.

به گزارش مدیریت ارتباطات و اطلاع رسانی شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، محمد رضا کدخدا زاده از افتتاح ۳۰۰ کیلومتر راه و بزرگراه به مناسبت هفته دولت خبر داد و گفت: با هدف تکمیل کریدورهای ترانزیتی غرب، شرق و نوار ساحلی جنوب کشور و در راستای توسعه ترانزیت بین المللی کالا و مسافر، توسعه اقتصادی و گردشگری در استان های مختلف این پروژه ها به بهره ‌برداری می رسند.
معاون ساخت و توسعه راه ها تکمیل ۷۵۰ کیلومتر از پروژه‌های راه اصلی و بزرگراه در کشور تا پایان سال‌جاری را یکی از برنامه های دولت سیزدهم اعلام کرد و ادامه داد: پیشرفت فیزیکی بیشتر پروژه های هدف بالای ۷۰ درصد است و شامل بخش‌هایی از پروژه های اولویت دار و شاخص حوزه راه و بزرگراه محسوب می شود که از نظر ساماندهی ترافیک در استان ها و قرار گرفتن در کریدورهای ترانزیتی از اهمیت بالایی برخوردار هستند.
وی اعتبار مورد نیاز برای اتمام این طرح ها را ۱۸ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.
کدخدا زاده ادامه داد: افتتاح محور پاتاوه-دهدشت به طول ۱۳۶ کیلومتر در تابستان سال‌جاری یکی از این پروژه های شاخص در جنوب کشور است که اتصال مرکز کشور به بنادر جنوبی را تسهیل کرده و با کاهش بیش از ۱۰۰ کیلومتر از مسیر و از بن بست خارج کردن روستاهای منطقه نقش مهمی در اقتصاد منطقه و توسعه ترانزیت کشور دارد.
وی همچنین به افتتاح محور شرقی-غربی میانه-میاندوآب به طول ۱۸۰ کیلومتر اشاره کرد و گفت:‌ این مسیرموجب اتصال جنوب غرب به مرکز کشور می شود و با توجه به بازگشایی مرزهای آذربایجان غربی، برای سفر زوار اربعین یکی از محورهای حیاتی است.
معاون ساخت و توسعه راه‌ها از احداث ۱۸۳۵ کیلومتر راه و بزرگراه تا پایان دولت سیزدهم خبر داد و گفت: ۸۸۰ کیلومتر از این مسیرها بزرگراهی و ۹۵۵ کیلومتر به صورت احداث راه اصلی و بهسازی مسیر است.
وی تاکید کرد: بیشتر این پروژه ها در کریدورهای بزرگراهی غرب از مرز بازرگان تا بندر امام خمینی در جنوب، کریدور بزرگراهی شرق از چابهار تا مشهد مقدس، کریدور بزرگراهی نوار ساحلی جنوب کشور از شلمچه تا بندر گوادر قرار گرفته اند و تمرکز اصلی بر توسعه مناطق کمتر برخوردار مانند استان سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان، خوزستان و… به همراه رفع گلوگاه های ترافیکی است.

مطـالب مرتبـط

Back to top button