حمل و نقل

اجرای گام نخست طرح الکترونیکی کردن روند ورود و خروج کامیون‌ها به بندر شهید رجایی

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از اجرای گام نخست طرح الکترونیکی کردن روند ورود و خروج کامیون‌ها و خودرو‌های سواری به بندر شهید رجایی خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری حمل ونقل ایران، حسین عباس‌نژاد در تشریح سامانه مدیریت تردد که به نام Control Access نیز شناخته می‌شود، از اجرای گام نخست طرح الکترونیکی کردن روند ورود و خروج کامیون، خودرو‌های سواری و افراد به بندر شهید رجایی با هدف هوشمندسازیِ تردد در این مجتمع بندری خبر داد.

وی امنیت تردد خودرو‌های باری، سواری و افراد، افزایش امنیت بارِ صاحبان کالا، پیشگیری از قاچاق کالا، افزایش ایمنی تردد، مدیریت ماندگاری خودرو‌های سبک و سنگین و افراد، عدالت در توزیع و تخصیص بار به کامیون‌ها و تسهیل در ترافیک را از مزایای اولیه این طرح عنوان کرد.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی افزود: بنابر اطلاعات مربوط به دوربین‌های پلاک‌خوان در حال حاضر روزانه به طور میانگین ۱۲ هزار دستگاه کامیون و تریلی به این بندر تردد دارند که با احتساب خودرو‌های سواری ماهانه نزدیک به ۵۰۰ هزار ورود و خروج انواع سواری و وسائل نقلیه باری توسط تجهیزات این سامانه به صورت خودکار رصد و ثبت می‌شوند.

عباس‌نژاد با بیان اینکه بخش عمده‌ای از این رفت و آمد‌ها مربوط به جابه‌جایی و حمل کالا‌های اساسی کل کشور است، ادامه داد: از اول مهرماه آن دسته از کامیون‌های حمل کالای بین شهری و شهری امکان ورود به بندر شهید رجایی را دارند که مستندات و مدارک لازم را از پایانه‌های باربری یا شهرداری دریافت و این اطلاعات را به اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان ارسال کرده باشند.

وی، اطلاع رسانی ابعاد مختلف طرح «مدیریت تردد» و تبادل اطلاعات الکترونیکی در بستر نرم افزاری ایجاد شده را عامل کلیدی در موفقیت این طرح دانست و گفت: به منظور ایجاد این ارتباط سیستمی، نشست‌های مشترکی با سازمان‌های راهداری، حمل و نقل شهرداری، دفتر مرکزی سازمان بنادرو دریانوردی و استانداری برگزار شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان خاطرنشان کرد: براساس این طرح، کالا و کانتینر موجود در محوطه‌های بندر شهید رجایی فقط به کامیون‌های شهری و بین شهری که از طریق سامانه‌های مربوطه تایید شده باشند، تخصیص داده خواهد شد و یگان حفاظت از ورود کامیون‌های بدون مجوز به محوطه‌های بندری جلوگیری می‌کند.

ایرج منصوری

صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه خبری حمل و نقل و صنعت و معدن ایران / مدیرکل، سردبیر، دبیر، و خبرنگار اقتصادی ایرنا، رئيس دفتر اسبق خبرگزاری ایرنا در جمهوری آذربایجان (باکو) و منطقه آزاد کیش، کارشناس رسمی دادگستری

مطـالب مرتبـط

Back to top button