حمل و نقل

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند:

احداث خط ریلی شلمچه –بصره به ارتقای جایگاه ژئوپلتیک ایران در غرب آسیا کمک می‌کند

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند گفت: احداث خط ریلی و راه آهن شلمچه  – بصره به ارتقاء جایگاه ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک ایران در غرب آسیا کمک می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری حمل ونقل ایران،  علی زارعی در خصوص خط ریلی شلمچه – بصره، اظهار داشت: اتصال مستقیم راه‌آهن ایران به عراق مهمترین دلیل احداث خط ریلی شلمچه به بصره است که اثرات مثبت اقتصادی خوبی برای دو کشور ایران و عراق به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری عظیم کشور چین در عراق، افزود: دسترسی ریلی و امن کشور چین به عراق از طریق ایران برای این کشور حائز اهمیت است و برای کشور ما نیز آورده بسیار خوبی خواهد داشت و به اقتصاد ایران کمک خواهد کرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند گفت: احداث خط ریلی شلمچه – بصره به ارتقای جایگاه ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک ایران در غرب آسیا کمک می‌کند و می‌تواند نقش ویژه‌ای در این زمینه داشته باشد.

زارعی ادامه داد: همچنین ایجاد این خط ریلی، در آینده اتصال ایران به خط ریلی کشورهای جنوب خلیج فارس را ممکن می‌کند و ظرفیت خوبی را برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی با این کشورها ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه براساس این طرح، ایران به عراق متصل شده و سپس از طریق خطوط ریلی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به عربستان و بنادر آن در دریای سرخ و سپس قاره آفریقا دسترسی خواهند داشت، گفت: شکل گیری این مسیر وزن ایران را در مناسبات بین المللی بیش از گذشته افزایش خواهد داد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند خاطرنشان کرد: علیرغم همه مشکلات اقتصادی و سیاسی، ایران و عراق باید عزم خود را برای تکمیل این شبکه ریلی جزم کنند تا در آینده جایگاه برتری را در غرب آسیا داشته باشند و بتوانند در این منطقه نقش آفرینی ویژه‌ای داشته باشند.

ایرج منصوری

صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه خبری حمل و نقل و صنعت و معدن ایران / مدیرکل، سردبیر، دبیر، و خبرنگار اقتصادی ایرنا، رئيس دفتر اسبق خبرگزاری ایرنا در جمهوری آذربایجان (باکو) و منطقه آزاد کیش، کارشناس رسمی دادگستری

مطـالب مرتبـط

Back to top button