جامعه و بین‌الملل

عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بندرامام بیش از ۲۱ میلیون تن

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان عملکرد تخلیه و بارگیری کالا در منطقه ویژه اقتصادی بندرامام خمینی(ره) در ۶ ماهه نخست سال جاری را تشریح کرد و گفت: مجموع عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بندر امام خمینی(ره) در مدت مذکور به ٢١ میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسید.

به گزارش پایگاه خبری حمل ونقل ایران، ابوطالب گرایلو با اعلام این خبر میزان تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی را ١١ میلیون و ٧۶۶ هزار تن و میزان تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی را ٩ میلیون و ۶٣٣ هزارتن عنوان کرد.

  به گفته وی ترانزیت در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) به میزان یک میلیون و۲۶۲ هزار تن، از ۵٣ درصد رشد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته برخوردار بوده است.

مدیر کل بنادر و دریانوردی خوزستان در ادامه افزود: کابوتاژ با یک میلیون و ٨١٩ هزار تن نسبت به مدت مشابه یک و نیم درصد رشد داشته و از این مقدار ۶٨٢ هزار و ۴۵٧ تن مربوط به کالاهای غیرنفتی با ٧۴ درصد رشد نسبت به سال گذشته است.

وی همچنین به رشد ۶ درصدی صادرات در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته اشاره کرد و گفت: در ۶ ماهه نخست سال جاری میزان صادرات ١١ میلیون و ١۴ هزار تن بوده است که از این مقدار چهار میلیون و ٢۵ هزار تن با سه درصد رشد مربوط به کالاهای غیرنفتی و ۶ میلیون و ٩٨٨هزار تن با هشت درصد رشد مربوط به کالاهای نفتی است.

گرایلو میزان تخلیه و بارگیری کالاهای معدنی و شیمیایی را چهار میلیون و ٨٧٣ تن با ٢٢ درصد رشد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته اعلام کرد که از این مقدار سه میلیون و ۳۹۰ هزار تن مربوط به بارگیری با ٢۶ درصد رشد و یک میلیون و ۴۸۳ هزار تن مربوط به تخلیه با ١٣ درصد رشد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته است.

وی عملکرد تخلیه و بارگیری فرآورده‌های نفتی در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) را ٩ میلیون  و ۶٣٣ هزار تن گزارش داد که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته پنج درصد رشد داشته است و توضیح داد: از این میزان هشت میلیون و ۶۰۲ هزار تن مربوط به بارگیری با هشت درصد رشد است.

بر اساس این گزارش، بیش از ۷۰ درصد واردات کالاهای اساسی کشور از منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) انجام می‌شود. همچنین ۹۰ درصد واردات برخی اقلام اساسی از طریق این بندر انجام می‌شود که در تأمین امنیت غذایی کشور تأثیر مستقیمی دارد.

ایرج منصوری

صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه خبری حمل و نقل و صنعت و معدن ایران / مدیرکل، سردبیر، دبیر، و خبرنگار اقتصادی ایرنا، رئيس دفتر اسبق خبرگزاری ایرنا در جمهوری آذربایجان (باکو) و منطقه آزاد کیش، کارشناس رسمی دادگستری

مطـالب مرتبـط

Back to top button