صنعت و معدن

۵۰ طرح توسعه ای در حوزه معدنی و صنایع معدنی در دستور کار ایمیدرو قرار دارد

معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو گفت: هم اکنون ۵۰ طرح توسعه در حوزه های معدنی و صنایع معدنی در دستور کار سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) قرار دارد.

حسام مقدمعلی روزیکشنبه درجمع خبرنگاران افزود: این ۵۰ طرح توسعه ای در ایمیدرو در حوزه های معدنی و صنایع معدنی آهن اسفنجی، شمش فولاد، تولید آهگ های صنعتی، سنگ اسلب، ذغال سنگ ، سرب ، روی ،کاغذ سنگی، سنگ آهن و گندله اکسیدی قرار دارد.

وی،تعیین اهداف، سیاستها و برنامه های مربوط به توسعه معدن و صنایع معدنی و زیرساختهای مربوطه در راستای راهبدها و استراتژیهای ایمیدرو و سیاستگذاری طرحهای توسعه ای سازمان را در راستای استراتژی های مصوب و ارائه پیشنهادات به منظور تصویب در مراحع قانونی را از مهم ترین وظایف ایمیدرو اعلام کرد.

معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو تاکید کرد که نظارت بر پیشرفت فیزیکی و مالی طرحها در مقایسه با برنامه و بودجه و بررسی و تایید برنامه های اجرایی طرحهای توسعه ای ایمیدرو را از دیگر وظایف این سازمان در حوزه معدنی و صنایع معدنی عنوان کرد.

مقدمعلی با اشاره به اهمیت اکتشافات معدنی اظهارداشت: هم اکنون ایمیدرو ۲۰۰ پروانه اکتشافات در اختیار دارد و انتظار ما این است که ۶۰ درصد این اکتشافات به استخراج معدنی منجر شود.

مقدمعلی با تاکید بر اینکه در حوزه اکتشاف فلزات، بهتر است استعلام برای مرحله بهره برداری باشد، افزود: فعالیت های اولیه اکتشاف زیانی به محیط زیست وارد نمی کند از این رو باید شرایط برای این مراحل مهیا شود و پس از آن مقامات تصمیم بگیرند که آیا معدنکاری در ناحیه مورد نظر فاکتورهای اقتصادی-زیست محیطی دارد یا خیر.

معادن کشف شده در مناطق کم برخوردارند

معاون ایمیدرو با اشاره به عملکرد ایمیدرو در حوزه اکتشاف گفت: خوشبختانه با هماهنگی هایی که بین دستگاه های اجرایی وزارت صمت از جمله معاونت معادن و فرآوری مواد و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایجاد شده، به زودی شاهد نتایج ارزشمندی در بخش معدن خواهیم شد و معادنی به اقتصاد کشور معرفی می شوند که عمدتا در مناطق کم برخوردار واقع شده اند.

وی افزود: به طور معمول فعالیت های اکتشافی بین ۱۸ ماه تا سه سال زمان نیاز دارد و تا زمانی که به مرحله گواهی کشف نرسد نمی توان عنوان معدن را برای آن به کار برد.

مقدمعلی ادامه داد: محدوده های اکتشافی را در اولویت عملیات اجرایی قرار می دهیم که احتمال تبدیل آن به معدن بیش از ۶۰درصد باشد.

ظرفیت دوبرابری پروانه های اکتشافی

معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو گفت: این سازمان به همراه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، بیش از ۲۰۰ پروانه اکتشاف در اختیار دارد و امروزه ظرفیت پروانه های اکتشافی، دو برابر سنوات گذشته است.

وی با اشاره به نقش ذخایر معدنی در جایگاه کشورها گفت: زمانی که ظرفیت های معدنی کشورمان به درستی مشخص شود به ارتقای جایگاه معدنی کشور در جهان و افزایش قدرت چانه زنی ایران در تعاملات اقتصادی می انجامد.

معاون ایمیدرو افزود: خوشبختانه با همراهی و همت وزارت صمت و معاونت اجرایی رئیس جمهوری مسیر اکتشاف معادن در حال تبیین شدن است تا شاهد ارتقای جایگاه معادن در اقتصاد کشورمان باشیم.

عملکرد حفاری

مقدمعلی درباره عملکرد حفاری اکتشافی گفت: خانواده ایمیدرو برنامه ۴۵۰هزار متر حفاری را پیش بینی کرده که تاکنون ۲۴۲هزار متر حفاری اکتشافی انجام شده است. وی ادامه داد: میزان سرمایه صرف شده طی نیمه نخست امسال بالغ بر ۱۴۰۰۰ میلیارد ریال بوده و بودجه پیش بینی شده اکتشاف ایمیدرو برای سال ۱۴۰۲ برابر با ۲۰هزار میلیارد ریال است. وی ادامه داد: علاوه بر آن ۲۰ هزار میلیارد ریال بودجه هم برای همکاری با سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ردیف اعتباری در نظر گرفته ایم.

مقدمعلی یادآورشد: ایجاد هماهنگی با سایر معاونین و ایجاد هم افزایی و بهره گیری از ظرفیت ها و توان تخصصی مدیریتهای تحت پوشش به منظور انجام وظایف و امور محوله و ارائه راهکارهای مناسب برای رفع مشکلات و موانع پیش روی از دیگر وظایف مهم این معاونت در توسعه بخش معدنی و صنایع معدنی در کشور است.

وی در برابر سوالی درباره اکتشافات طلا و نیز عناصر استراتژیک اظهار داشت: فعال سازی ذخایر قابل توجه طلا که پیشتر اندیس های آن کشف شده، در اولویت سازمان قرار دارد. به گفته وی، معدن طلای هیرد در خراسان جنوبی ،نمونه هایی از معادن غنی کشف شده است.

مقدمعلی درباره لیتیوم نیز گفت: این فلز جزو عناصر صدر طرح عناصر استراتژیک ایمیدرو است و برنامه مطالعاتی آن با یک شرکت خارجی آغاز شده است.

۴۱هزار متر حفاری اکتشافی توسط ایمپاسکو

از سوی دیگر قباد شاه کرمی مدیر اکتشاف شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (ایمپاسکو) آماری از عملکرد این شرکت ارایه کرد و گفت: امسال ۸۰هزار متر حفاری اکتشافی پیش بینی کرده ایم که طی شش ماه سال ۴۱هزار متر حفاری داشته ایم.

به گفته وی، اخذ شش گواهی کشف در برنامه های امسال شرکت قرار داشته که این امر در نیمه نخست ۱۴۰۲ محقق شده و قرار است تا پایان سال آینده تعداد گواهی کشف به عدد ۹ برسد. شاه کرمی یادآور شد: پهنه های در اختیار این شرکت همگی آزادسازی شده اند.

مسابقه ملی گوهرتراشی در فردوس

از سوی دیگر ابومحمد هاشمی مجری طرح گوهرسنگ ایمیدرو خبر از برنامه برگزاری “نخستین مسابقه ملی مهارت گوهرتراشی” داد و گفت: این رویداد طی روزهای ۹ تا ۱۱ آبان در شهر فردوس خراسان جنوبی و با همکاری سازمان فنی و حرفه ای برگزار خواهد شد.

وی تاکید کرد: برگزاری چنین مسابقه ای مقدمه ای برای ورود به حوزه برندسازی گوهرسنگ برای کشورمان است.

هاشمی با تاکید بر اینکه برنامه ها و اقدامات این حوزه، بر اساس سند ملی گوهرسنگ انجام می شود، اظهار داشت: تاکنون در ۱۱ استان برنامه های اکتشافی انجام شده است و ۳۱ استان کشور نیز تحت پوشش برنامه های آموزشی گوهرسنگ قرار گرفته اند.

فردوس؛ کارگاه بزرگ گوهرتراشی

مجری طرح گوهرسنگ افزود: امروزه شهر فردوس تبدیل به کارگاه بزرگ گوهرتراشی در کشورمان شده است.

پیش از وی، احمد فتاحی مجلج مدیر اکتشاف ایمیدرو گزارشی از نیاز کشور به اکتشاف، مراحل اکتشافی، بسترسازی ها و سطح فعالیت های اکتشافی ایمیدرو ارایه کرد.

فتاحی مجلج اظهار داشت: فعالیت های اکتشافی ایمیدرو در اکتشاف پهنه ها محدود به گروه شش (فلزات و زغالسنگ) است.

وی تاکید کرد: بخش اعظمی از ۵۴۶هزار کیلومتر مربع از پهنه های اکتشافی تحت اختیار ایمیدرو، آزادسازی شده اند و مناطق امیدبخش حاصل، به وزارت صمت اعلام شده است.

 

 

ایرج منصوری

صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه خبری حمل و نقل و صنعت و معدن ایران / مدیرکل، سردبیر، دبیر، و خبرنگار اقتصادی ایرنا، رئيس دفتر اسبق خبرگزاری ایرنا در جمهوری آذربایجان (باکو) و منطقه آزاد کیش، کارشناس رسمی دادگستری

مطـالب مرتبـط

Back to top button