حمل و نقل

گسترش همکاری های ایران و افغانستان در حوزه حمل نقل

وزیر راه و شهرسازی کشورمان با سرپرست وزارت ترانسپورت و هوانوردی افغانستان برای توسعه و تقویت بخش‌های هوایی، جاده‌ای و ریلی دو کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش پایگاه خبری حمل ونقل ایران از وزارت راه و شهرسازی، بذرپاش وزیر راه و شهرسازی کشورمان به همراه معاونان خود در حوزه‌های مختلف ریلی، جاده‌ای، هوایی و دیگر بخش‌ها در ساختمان شهید دادمان میزبان حمید الله سعید سرپرست وزارت ترانسپورت و هوانوردی افغانستان و هیأت همراه بود.

در این دیدار در خصوص تفاهم‌نامه‌های پیشین دو کشور در خصوص توسعه و تقویت خطوط هوایی، ارائه آموزش‌های هوانوردی، حل مشکلات پایانه‌های مرزی و توسعه خطوط جاده‌ای و رفع مشکلات تردد بین دو کشور و همچنین توسعه خطوط ریلی گفت‌وگو و تبادل نظر شد.
علاوه بر موارد تفاهم شده پیشین، افزایش پروازهای، صدور خدمات فنی و مهندسی در حوزه هوانوردی، فعال کردن کریدورهای پروازی بین‌المللی افغانستان برای ورود پروازهای عبوری ایران به مرز هوایی افغانستان، افزایش تردد جاده‌ای، بار ترانزیتی از مرز ایران، رفع مشکلات پایانه های مرزی و بهره‌برداری تجاری از راه‌آهن خواف-هرات مورد مذاکره دو طرف قرار گرفت.
با بهره‌برداری تجاری از راه‌آهن خواف-هرات بارهای افغانستان به مقصد ایران یا به کشورهای خاورمیانه، ترکیه و اروپا حمل می‌شود.
پیشنهاد اجرای پروژه های ریلی جدید در افغانستان برای افزایش ترانزیت کالا و بازسازی فرودگاه‌های افغانستان از دیگر موارد مطرح شده بود.

ایرج منصوری

صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه خبری حمل و نقل و صنعت و معدن ایران / مدیرکل، سردبیر، دبیر، و خبرنگار اقتصادی ایرنا، رئيس دفتر اسبق خبرگزاری ایرنا در جمهوری آذربایجان (باکو) و منطقه آزاد کیش، کارشناس رسمی دادگستری

مطـالب مرتبـط

Back to top button