حمل و نقل

بیش از ۲۵ میلیون تن کالا در بندر امام تخلیه و بارگیری شد

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان با بیان رشد ۱۰۱ درصدی ترانزیت از بندر امام خمینی(ره) گفت: مجموع تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی و غیرنفتی در منطقه ویژه اقتصادی بندرامام خمینی(ره) طی هفت ماهه نخست امسال به مجموع ۲۵ میلیون و ۱۵۳ هزار و ۵۷۰ تن رسید.

به گزارش پایگاه خبری حمل ونقل ایران از  روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی خوزستان، ابوطالب گرایلو در ادامه افزود:  از این مقدار عملیات بندری، حدود ۱۰ میلیون تن مربوط به تخلیه و بیش از ۱۵ میلیون تن مربوط به بارگیری کالاها است که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ۱۱ درصد رشد دارد.

 رشد ۱۰۱ درصدی ترانزیت از بندر امام در سال ۱۴۰۲

وی تصریح کرد: ترانزیت در این منطقه در سال ۱۴۰۲ با رشد ۱۰۱ درصدی به بیش از یک میلیون و ۷۳۲ هزار تن رسیده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان همچنین اظهار داشت: صادرات در سال ۱۴۰۲ نیز با ۶ درصد رشد به بیش از ۱۲ میلیون و ۶۹۵ هزار تن رسیده است.

گرایلو خاطر نشان کرد: مجموع عملکرد تخلیه و بارگیری کالاهای معدنی و شیمیایی در منطقه ویژه اقتصادی بندرامام خمینی (ره)، پنج میلیون و ۵۸۱ هزار تن است که نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته ۱۷ درصد رشد داشته است.

گفتنی است، منطقه ویژه بندر امام خمینی (ره) تامین کننده ۷۰ درصد کالای اساسی وارداتی کشور است.همچنین ۹۰ درصد واردات برخی اقلام اساسی از طریق این بندر انجام می‌شود که در تامین امنیت غذایی کشور تاثیر مستقیمی دارد.

ایرج منصوری

صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه خبری حمل و نقل و صنعت و معدن ایران / مدیرکل، سردبیر، دبیر، و خبرنگار اقتصادی ایرنا، رئيس دفتر اسبق خبرگزاری ایرنا در جمهوری آذربایجان (باکو) و منطقه آزاد کیش، کارشناس رسمی دادگستری

مطـالب مرتبـط

Back to top button