حمل و نقل

معاون امور بندری سازمان بنادر:

برگزاری همایش«توسعه دریامحور»۲۸ آذر به میزبانی سازمان بنادر

عضو هیات عامل و معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی از برگزاری همایش «توسعه دریامحور» به مناسبت روز حمل و نقل با حضور وزیر راه و شهرسازی به میزبانی سازمان بنادر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری حمل ونقل ایران از روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی،  جلیل اسلامی با بیان اینکه مقوله توسعه دریامحور طی سال‌های گذشته همواره در کانون توجه مسئولان ارشد نظام و به‌ویژه مقام معظم رهبری و دولت‌ قرار داشته است، اظهارداشت: اثرات این توجه را می‌توان به‌ صراحت در سیاست‌های کلی برنامه‌های ششم و هفتم توسعه کشور، سند تحول دولت مردمی، سند ملی آمایش سرزمین، پیش‌نویس سیاست‌های کلی توسعه دریامحور مشاهده کرد.

 وی گفت: استفاده از ظرفیت‌های بالقوه دریا و حرکت در مسیر توسعه دریامحور، یکی از راهبردهای اصلی رشد اقتصادی و دستیابی به توسعه پایدار، قلمداد ‌می شود.

وی افزود: در همین راستا قرار است همایش «توسعه دریامحور» به مناسبت روز حمل و نقل با حضور وزیر راه و شهرسازی، استاندران استان های ساحلی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مدیران و متخصصان شرکت های خصوصی و آحاد تخصصی ذیربط از جامعه دریایی و بندری کشور در روز ۲۸ آذر ماه جاری برگزار شود.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم برای افزایش ظرفیت های تخلیه و بارگیری بنادر کشور، بیان کرد: تحقق سیاست‌های کلی توسعه دریامحور نیازمند هم‌افزایی همه دستگاه­ها و نهادهای اجرایی و حاکمیتی و ارگان‌های دریایی است.

وی همچنین از توسعه و تکمیل زیرساخت‌های بندری و دریایی، توسعه ناوگان دریایی خزر و تقویت شبکه حمل و نقلی حوزه شمال کشور، اجرای پروژه‌های مردم‌محور و محرومیت‌زدایی از بنادر کوچک و اسکله‌های مردمی، پیشبرد شعار سال و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و نوسازی سازی ناوگان مسافری دریایی خبر داد.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با اعلام سرمایه‌گذاری مستقیم سازمان بنادر در راستای توسعه و نگهداری زیرساخت‌ها و تجهیز بنادر کشور به میزان ۶۲ هزار و ۴۴۶ میلیارد ریال، گفت: در همین راستا، افتتاح و بهره برداری از ۶۸ پروژه زیرساختی و تجهیزاتی به ارزش ۱۹ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال، سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی در بنادر کشور در قالب ۱۲ قرارداد به ارزش ۲۴ هزار و ۹۵ میلیارد، ثبت ۲۰۱ هزار و ۱۶۱ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری غیردولتی با ۳۵۰ فقره قرارداد، بهره برداری از ۵ طرح به ارزش ۱۴۸۳ میلیارد ریال شامل شناورهای تجاری و خدماتی، تجهیزات بندری و سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی از محل وجوه اداره شده سازمان به عنوان بخشی از مهم‌ترین اقدامات راهبردی و سرمایه‌ای صورت گرفته از سوی سازمان بنادر و دریانوردی در دولت سیزدهم، مدنظر قرار گرفته است.

اسلامی ادامه داد:  سازمان بنادر و دریانوردی ذیل برنامه توسعه دریامحور و با هدف ارتقای ایمنی دریایی و تداوم عملیات بندری، بهره‌برداری از ۴ فروند شناور بازرسی و جستجو و نجات و ۲ فروند لایروب هاپرساکشن ۴ هزار مترمکعبی را در بنادر بازرگانی کشور آغاز کرده و ساخت ۴۰ فروند شناور خدماتی را در دست اجرا دارد که موجبات اشتغال مستقیم ۲۰۰ نفر را در بنادر فراهم می‌آورد.

وی در خصوص جذب سرمایه­گذاری بندری و دریایی، اعلام کرد: سازمان بنادر و دریانوردی به نمایندگی از وزارت راه و شهرسازی و ذیل سیاست های مرتبط با توسعه دریامحور ابلاغی از سوی معظم رهبری، جذب ۲۰۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی در قسمت روبناها و به کارگیری ۵۰۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری خارجی در پسکرانه های بندری را در دست اجرا دارد.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه یکی از راهبردهای تسهیل‌ساز خدمات تجاری و اقتصادی در این سازمان، متناسب‌سازی ظرفیت‌های روبنایی و زیرساختی برای تسریع در امور بازرگانی و ترافیک بار در بنادر تجاری است، خاطرنشان کرد: بر همین اساس، ساخت، تکمیل و توسعه تأسیسات روبنایی مانند انبار، سیلو و مخازن روغن با سرعت بیشتری در دستور کار توسعه ظرفیت­سازی بنادر کشور قرار گرفت.

اسلامی ادامه داد: پیرو سیاست‌های توسعه‌گرای دولت سیزدهم برای ایجاد زیربناهای بندری و ظرفیت‌سازی بازرگانی با هدف خنثی و بی‌اثرسازی تحریم‌ها، ظرفیت بنادر اعم از بنادر مالکیتی و حاکمیتی، طی دو سال گذشته از ۲۴۰ میلیون تن به بیش از ۲۸۰ میلیون تن، ارتقاء یافته است.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: با ظرفیت­های ایجاد شده و موجود در بنادر، مجموع عملکرد تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی و غیرنفتی طی ۲ سال فعالیت دولت سیزدهم معادل ۵۰۱ میلیون تن (نفتی معادل ۲۳۸ میلیون تن و غیر نفتی معادل ۲۶۲ میلیون تن) بوده که در بخش ترانزیت شامل حدود ۲۱ میلیون تن  و در بخش کانتینری بالغ بر ۶.۵ میلیون TEU و در بخش کالاهای اساسی بالغ بر ۴۸ میلیون تن بوده است.

اسلامی افزود: تخلیه و بارگیری صورت گرفته در بخش عملیات کانتینری طی ۹ ماهه  سال ۱۴۰۲، معادل یک ‌میلیون و ۹۲۰ هزار TEU است که در قیاس با عملیات کانتینری ۱ میلیون و ۸۶۰ هزارTEU  طی مدت مشابه سال گذشته، رشد حدود ۳ درصدی را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه میزان تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی در بنادر کشور طی همین مدت معادل ۸۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تن با ثبت رشد ۸ درصدی، خاطر نشان کرد: در مقایسه مدت مشابه با سال گذشته و در خصوص محمولات نفتی نیز شاهد ثبت ۷۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تن و رشد ۳ درصدی هستیم و در بخش تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی شامل گندم، جو، ذرت، سویا، برنج، شکر و روغن در بنادر کشور طی نه ماهه نخست سال جاری عدد ۱۵ میلیون تنی به ثبت رسیده است.

ایرج منصوری

صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه خبری حمل و نقل و صنعت و معدن ایران / مدیرکل، سردبیر، دبیر، و خبرنگار اقتصادی ایرنا، رئيس دفتر اسبق خبرگزاری ایرنا در جمهوری آذربایجان (باکو) و منطقه آزاد کیش، کارشناس رسمی دادگستری

مطـالب مرتبـط

Back to top button