حمل و نقل

بذرپاش ازافتتاح راه آهن میانه – اردبیل تا پایان سال جاری خبرداد

وزیر راه و شهرسازی از رفع ۸۷۰ نقطه حادثه خیز، بهره برداری از راه آهن میانه – اردبیل و آغاز عملیات اجرایی خط ریلی اردبیل به پارس آباد به طول ۲۴۰ کیلومتر خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری حمل و نقل ایران از وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش در حاشیه افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۲۴۴ پروژه راهداری در استان اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: یکی از پروژه‌های مهمی که در برنامه وزارت راه و شهرسازی است اجرای پروژه های راهسازی و نگه‌داشت راه هاست. امروز با اعتبار یکهزار و ۹۰۰ میلیاردتومان، ۱۸۲ پروژه راهداری در استان اردبیل به بهره برداری رسید که این پروژه‌ها شامل روکش و بهسازی راه‌های اصلی و روستایی، روشنایی، نصب علائم، رفع نقاط حادثه خیز و تجهیز ماشین آلات است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه استان اردبیل یکی از استان هایی است که در فصل زمستان با سرما و بارش برف و باران مواجه است، افزود: امروز همچنین ۶۲ پروژه جدید در حوزه راهداری با اعتبار ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در استان اردبیل آغاز شده است.

بذرپاش رفع نقاط حادثه خیز استان اردبیل با همکاری سازمان راهداری و راهور فراجا را یکی از پروژه های حائز اهمیت استان عنوان کرد.

وی تصریح کرد: هدف گذاری شده تا ۸۷۰ نقطه پرحادثه تا پایان دولت سیزدهم در سراسر کشور رفع خطر شود و امسال در برنامه است تا ۴۰۰ نقطه از این نقاط رفع خطر شود.

به گفته بذرپاش، از ۱۳ نقطه حادثه خیز اردبیل حدود ۷ نقطه رفع خطر شده است.

تجهیز و نوسازی ماشین آلات راهداری و راهسازی با تولید داخل و واردات

وزیر راه و شهرسازی تجهیز ماشین آلات راهداری را بخشی دیگر از برنامه‌ها و سیاست‌ها در حوزه راهداری عنوان کرد و گفت: برخی از ماشین آلات راهسازی فرسوده شده است و همچنین در حوزه ماشین آلات راهداری و راهسازی کمبودهایی وجود دارد که در تلاش هستیم تا از ظرفیت داخلی و واردات کمبودها در بخش ماشین آلات راهداری و راهسازی جبران شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: تا پایان دولت سیزدهم بخش ماشین‌آلات راهداری و راهسازی تجهیز خواهد شد.

بهره برداری از راه آهن میانه -اردبیل در ماه‌های آینده

بذرپاش در بخش دیگری از سخنان خود به بازدید از راه آهن میانه به اردبیل اشاره کرد و گفت: این پروژه یکی از پروژه هایی است که مردم استان اردبیل انتظار ۲۰ ساله برای اتمام آن کشیده اند. هم اکنون از این مسیر ۱۷۵ کیلومتری بخش عمده ای انجام شده است و هم اینک بخش های نهایی این پروژه در حال تکمیل است. جلسات مناسبی در این خصوص تشکیل شد و به زودی منابع مناسبی برای تکمیل بخش پایانی این پروژه در همکاری با سازمان برنامه و بودجه و حداکثر دو هفته آینده تامین می‌شود.

وی افزود: در مجموع ۴۳ کیلومتر عملیات زیرسازی در برخی مناطق باقیمانده است که با تامین اعتبار تکمیل خواهد شد. تلاش می کنیم طی چند ماه آینده در سفر رییس‌جمهور این پروژه تحویل مردم استان شود. با این افتتاح استان اردبیل به شبکه ریلی کشور متصل خواهد شد.

آغاز عملیات اجرایی پروژه ریلی اردبیل به پارس آباد به طول ۲۴۰ کیلومتر در ماه‌های آتی

بذرپاش مرحله بعدی این پروژه ریلی را مسیر اردبیل به پارس آباد عنوان و تاکید کرد: این مسیر ۲۴۰ کیلومتر خط ریلی است که پروژه دشواری است که با حضور رییس جمهوری آغاز عملیات اجرایی این پروژه نیز انجام خواهد شد.

وی در خصوص توافق ایران با کشور آذربایجان توضیح داد: قطعه پارس آباد به ایمشیلی متصل خواهد شد که در پارس آباد باراندازی راه اندازی شود و با این کار گذرگاه جدیدی بین کشور ایران و کشور آذربایجان ایجاد شود. با اتصال ریل پارس آباد عملا یکی از کریدورهای شمال- جنوبی کشور شکل خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: تمامی پروژه ها برای تکمیل زنجیره کریدوری ایران راه است که بخش زیادی از آن از مسیر کریدوری شمال-جنوب می گذرد که اردبیل نیز یکی از نقاط هدف ما برای اتصال شبکه ریلی و جاده ای به سمت جنوب است. با این کار اردبیل به شاهراه شمال-جنوب کشور تبدیل خواهد شد.

ایرج منصوری

صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه خبری حمل و نقل و صنعت و معدن ایران / مدیرکل، سردبیر، دبیر، و خبرنگار اقتصادی ایرنا، رئيس دفتر اسبق خبرگزاری ایرنا در جمهوری آذربایجان (باکو) و منطقه آزاد کیش، کارشناس رسمی دادگستری

مطـالب مرتبـط

Back to top button