حمل و نقل

برنامه شرکت ساخت برای تجهیزتمام آزادراه های کشور به سیستم های ETC

مدیرکل بهره‌برداری آزادراه‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با تاکید بر اینکه «آزادراه‌های غیرمتصل به شبکه ETC نسبت به نصب، تجهیز، اتصال و بهره برداری اقدام کنند.» گفت: در حال تلاش برای بهره برداری از کل شبکه آزادراهی در قالب سامانه پرداخت الکترونیکی عوارض ETC تا پایان امسال هستیم.

به گزارش پایگاه خبری حمل ونقل ایران از وزارت راه وشهرسازی،” عباس بیات سرمدی” مدیرکل بهره‌برداری آزادراه‌ها شرکت مادرتخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با اشاره به آخرین وضعیت بهره برداری شبکه آزادراهی و توسعه پرداخت الکترونیکی عوارض در کشور اظهارداشت: از مجموع ۲۹ آزادراه در حال بهره برداری در کشور ۵ آزادراه به دولت واگذار شده است و ۲۴ آزادراه در اختیار بهره‌بردار قرار دارد که وصول عوارض ۱۶ آزادراه از طریق سامانه الکترونیکی عوارض «ETC» انجام‌می‌شود و از ۱۳ آزادراه دیگر نیز حدود ۷۰ درصد آنها در حال تکمیل زیرساخت‌های خود برای اتصال به این سامانه هستند.

وی افزود: طبق قانون باید همه آزادراه‌ها به سامانه پرداخت الکترونیکی عوارض مجهز شوند. لذا سایر آزادراه‌های غیر متصل به شبکه ETC نسبت به نصب، تجهیز، اتصال و بهره برداری اقدام کنند.

بیات سرمدی با بیان اینکه در روش جدید تمام خطوط آزادراه‌ها به سامانه ETC مجهز می‌شوند، گفت: در حال تلاش برای بهره برداری از کل شبکه آزادراهی در قالب سامانه ETC تا پایان امسال هستیم.

مدیرکل بهره‌برداری آزادراه‌ها شرکت مادرتخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با بیان اینکه «نرخ عوارض آزادراهی متناسب با نرخ تورم افزایش نیافته است» تصریح‌کرد: امیدواریم موانع سرمایه‌گذاری در آزادراه‌ها برطرف شود تا رغبت بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در آزادراه‌ها افزایش یابد.

وی در ادامه بیان کرد: نرخ عوارض آزادراهی پس از دریافت نظرات شرکت‌های آزادراهی و سرمایه‌گذاران این بخش، توسط شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل بررسی و به وزیر راه و شهرسازی پیشنهاد می‌شود تا در صورت تایید، ابلاغ شود.

بیات سرمدی با اشاره به اهمیت نگهداری و بهسازی آزادراه‌ها تصریح‌کرد: بر اساس آنچه در قرارداد آزادراه‌ها ذکر شده است تا ۱۵ درصد درآمد آزادراه‌ها باید برای نگهداری و ایمن سازی هزینه شود اما از سال ۱۴۰۰ مقرر شد، به‌دلیل عدم تناسب افزایش درآمد آزادراه‌ها با نرخ تورم؛ در مواردی که برای نگهداری آزادراه بیش از ۱۵ درصد نیاز شد با تایید دستگاه‌های اجرایی از شرکت‌های آزادراهی پذیرفته شود تا مشکل حسابرسی به وجود نیاید.

وی یادآور شد: هر آزادراه بعد از ۱۰ تا ۱۲ سال از شروع قرارداد به‌اصطلاح باید تجدید ساختمان کند یعنی بهسازی روکش آسفالت انجام دهد.

مدیرکل بهره‌برداری آزادراه‌ها شرکت مادرتخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با اشاره به آزادراه‌های در شرف انتقال به دولت خاطرنشان کرد: آزادراه پل میان‌گذر دریاچه ارومیه، قم- کاشان و ساوه-سلفچگان کمترین مانده مستهلک نشده را دارند و اگر سرمایه‌گذاری جدیدی انجام نشود، دو الی سه سال آینده به دولت باز می‌گردند.

ایرج منصوری

صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه خبری حمل و نقل و صنعت و معدن ایران / مدیرکل، سردبیر، دبیر، و خبرنگار اقتصادی ایرنا، رئيس دفتر اسبق خبرگزاری ایرنا در جمهوری آذربایجان (باکو) و منطقه آزاد کیش، کارشناس رسمی دادگستری

مطـالب مرتبـط

Back to top button