حمل و نقل

راه آهن رشت -کاسپین دردهه فجربه بهره برداری می رسد/راه‌آهن چابهار-زاهدان سال آینده

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی کشور در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد،‌ گفت: محور ریلی کریدورمرکزی شمال به جنوب، قطعه رشت به کاسپین در دهه مبارک فجر به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری حمل ونقل ایران از وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش در حاشیه جلسه امروز هیئت ‌وزیران در جمع خبرنگاران در خصوص نوسازی ناوگان تجاری و حمل و نقل عمومی کشور اظهارکرد: در حوزه تجاری تعداد قابل توجه خودروی فرسوده در کشور فعال است و در راستای نوسازی این بخش توافقی با وزارت صمت انجام گرفته که مراحل نوسازی از محصولات تولید داخل و در مرحله دوم از محل واردات، انجام خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به کمبود در ناوگان مسافربری کشور گفت: گلایه از قیمت بلیت اتوبوس بین شهری یک بخش آن به گران شدن لوازم یدکی باز می‌گردد و بخش دیگر اینکه تعدادی از ناوگان اتوبوس به‌صورت سرویس در شرکت‌ها فعالیت می‌کنند که باعث کاهش خدمات رسانی در این بخش شده‌است.

وی با بیان اینکه ناوگان مسافربری از فرسودگی رنج می‌برد،‌ افزود: مصرف سوخت بالا برای راننده هزینه زیادی دارد و با نرخ کرایه‌های فعلی،‌ فعالیت برای آن‌ها صرفه اقتصادی ندارد..

بذرپاش گفت: نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی کشور در دستور کار وزارت راه قرار دارد و اخیراً ۳ هزار کشنده وارد کشور شد که اتفاق خوبی در ناوگان تجاری بود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: با شرکت‌های خارجی برای واردات اتوبوس بین شهری مذاکراتی خوبی انجام دادیم و تا سال آینده میزان بالایی واردات در این بخش انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: در راستای نوسازی ناوگان عمومی کشور از محصولات داخلی هم استفاده خواهد شد و با ایران‌خودرو دیزل و سایر شرکت‌ها مذاکراتی انجام گرفته است.

اتصال ریلی دریای خزر به خلیج فارس در دهه فجر

بذرپاش با اشاره به نتایج جلسه مشترک با وزیر امور خارجه هندوستان گفت: مراحل نهایی مذاکرات برای انعقاد قرارداد بندر شهید رجایی چابهار انجام و توافق شد طی یک ماه آینده توافقات باقی‌مانده، نهایی و توسط مسئولان دو کشور امضا شود. با اتمام پروژه خط آهن چابهار و زاهدان، کریدور حمل و نقل بار در این بخش از کشور فعال می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه‌داد: در جلسه امروز هیئت وزیران گزارشی جامع از کریدورهای شمالی – جنوبی و شرقی – غربی به رئیس‌جمهور و هیئت وزیران ارائه و قرار شد تا سایر دستگاه‌های مسئول هم برای اجرایی شدن هر چه سریع‌تر این کریدورها همکاری جدی‌تری داشته‌باشند. همچنین با افتتاح راه آهن رشت به بندر کاسپین؛ دریای خزر به خلیج فارس در دهه فجر امسال متصل می‌شود.

بذرپاش بیان کرد: محور کریدور مرکزی شمال به جنوب قطعه رشت به کاسپین در دهه مبارک فجر به بهره برداری می‌رسد و اتصال دریا به دریا از بندر عباس به بندر کاسپین فراهم می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران، در خصوص سفر حج توضیح داد: در حوزه هواپیمایی ایران مشکلی نداریم. طرف عربستانی به ناگاه مشکلاتی مطرح و درخواست مذاکرات کرده است.

توافق با وزارت دفاع برای احداث ۵۰۰ هزار واحد مسکن

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به توافق با وزارت دفاع برای ساخت مسکن برای کارکنان فاقد مسکن نیروهای مسلح، گفت: با این وزارتخانه برای احداث ۵۰۰ هزار واحد توافق کردیم.

وی از شروع عملیات اجرایی ساخت مسکن پردیس هیئت‌های علمی و خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های کشور در بهمن ۱۴۰۲ با حضور رئیس‌جمهور خبر داد.

بذرپاش از تفاهمات اولیه برای احداث ۸۰۰ واحد مسکونی برای ورزش‌کاران خبر داد و گفت: مسکن خبرنگاران و هنرمندان نیز در دستور کار ما است.

مسکن ایثارگران از رئوس برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی

بذرپاش در در پاسخ به سؤالی در خصوص تأمین مسکن ایثارگران گفت: مسکن ایثارگران حتماً یکی از رئوس برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه‌داد: هم در قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران تکالیفی داریم و هم دولت همه ظرفیت را در این زمینه به کار گرفته است.

بذرپاش با بیان اینکه تأمین زمین یکی از موضوعات اساسی در ساخت مسکن است، افزود: ظرفیت موجود اراضی باید اجازه احداث مسکن را بدهد. تأمین زمین برای پروژه بزرگ نهضت ملی مسکن از ۵۶ هزار هکتار در بخش شهری عبور کرده است.

وزیر راه گفت: در بخش روستایی نیز میزان زیادی در حال تأمین است. قول تأمین حدود ۵۰۰ هزار قطعه زمین روستایی را تا پایان سال داده بودیم که بنیاد مسکن در حال تامین آن است و  بخشی از اینها حتماً به جامعه ایثارگری اختصاص پیدا می‌کند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه هم اکنون اجرای واحدهای نهضت ملی مسکن از یک میلیون و ۹۶۰ هزار واحد عبور کرد که ۲۱۰ هزار واحد آن مربوط به نوسازی بافت فرسوده است، گفت: در سامانه خودنویس ۶۰ هزار قرارداد اجاره ثبت نهایی شده و ۱۱۳ هزار مسکن مهر در دولت سیزدهم تکمیل و تحویل شد.

بذرپاش گفت: سامانه خودنویس در وزارت راه و شهرسازی سامانه‌ای است که مدت ها شروع به کار کرده است و سامانه قراردادهای اجاره است که به صورت رایگان موجر و مستاجر می‌توانند قراردادهایی را بین هم تنظیم و شاهدان امضا کنند و اینکار بدون پرداخت هزینه است و این قراردادها در شوراهای حل اختلاف دارای اعتبار است و قابل استناد است.

ثبت ۶۰ هزار قرارداد اجاره در سامانه خودنویس

عضو کابینه دولت سیزدهم ادامه داد: تاکنون حدود ۲۰۰ هزار نفر در سامانه وارد شدند و قراردادهای ۶۰ هزار نفر در سامانه خودنویس ثبت نهایی شده و با ارایه کد رهگیری کاملا معتبر است.

بذرپاش اظهار امیدواری کرد تا این سامانه بتواند در کاهش هزینه های مربوط به اجاره واحد های مسکونی اثر مطلوب داشته باشد.

قراردادهای نوسازی در سامانه شرکت بازآفرینی شهری از ۲۱۰ واحد عبور کرد

وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از گفتگوی خود در جمع خبرنگاران به موضوع بافت فرسوده اشاره کرد و گفت: قراردادهای ثبت شده در سامانه شرکت بازآفرینی شهری ایران از ۲۱۰ هزار عبور کرده است و روزانه رشد فزاینده‌ای دارد و عملیات احداث ۶۰ هزار واحد مسکونی ثبت شده در سامانه بازآفرینی شهری ایران به اتمام رسیده است.

۱۱۳ هزار واحد مسکونی مهر در دولت سیزدهم تکمیل و تحویل شد

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در ابتدای دولت سیزدهم ۲۴۰ هزار واحد باقیمده مسکن مهر از گذشته به دولت به ارث رسید، از اتمام ۱۱۳ هزار واحد از این تعداد خبر داد و تاکید کرد: تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر با سرعت خوبی در حال انجام است و همکاران در  مجموعه وزارت راه و شهرسازی با وجود کمبود منابع، کار را به شکل مناسب در دست پیگیری دارند.

وی تصریح کرد: در تلاش هستیم تا آخر امسال عدد خوبی از این تعداد واحدهای باقیمانده مسکن مهر را به اتمام برسانیم و در سال آینده به افرادی که بیش از ۱۰ سال و بیشتر منتظر دریافت واحدهای مسکونی خود بودند واحدهای مسکونی مهر را تحویل بدهیم.

بذرپاش افزود: در حوزه طرح جوانی جمعیت از مجلس خواستم که بار جدیدی را بر وزارتخانه تحمیل نکنند تا ما بتوانیم هم قانون جهش تولید مسکن و هم طرح جوانی جمعیت را به نحو شایسته به سرانجام برسانیم. چنانچه تکالیف جدیدی به وزارت راه و شهرسازی بار شود تامین زمین و تامین منابع کار را برای ما دشوار خواهد کرد.

یک میلیون و ۹۶۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن در سراسر کشور در حال ساخت است

عضو کابینه دولت سیزدهم گفت: هم اکنون ساخت مسکن از یک میلیون و ۹۶۰ هزار واحد مسکونی نهضت ملی عبور کرده است و با سرعت خوبی تامین زمین و عملیات ساخت در بخش های مختلف در جریان است و کمک های خوبی از سمت مجلس انجام شده است. بنابراین درخواست ما این است تا مجلس کمک کند، تکالیفی را که در قانون برای ما ایجاد شده است بتوانیم انجام بدهیم.

قرارداد بندر شهیدبهشتی چابهار به مراحل خوبی رسید

بذرپاش توضیح داد: در جلسه‌ای که با وزیر امور خارجه هند داشتیم آخرین مذاکرات و مراحل نهایی مذاکرات در خصوص قرارداد بندر شهید بهشتی چابهار انجام شد. چابهار یکی از مهمترین بنادر راهبردی است و دسترسی به آب های آزاد، را فراهم می کند. در توافق با هند موافقت کردیم تا ظرف یک ماه توافقات باقیمانده تکمیل شود و قرارداد بین مدیران اجرایی به امضا برسد. همه تلاش خود را خواهیم کرد تا در یک ماه آینده قرارداد چابهار را به اتمام برسانیم.

راه‌آهن چابهار- زاهدان سال آینده به اتمام می‌رسد

وی ادامه داد: از سوی دیگر در تلاش هستیم تا راه‌آهن چابهار به زاهدان تا سال آینده به اتمام برسد. با اتمام این مسیر عملا با مسیر کریدوری بسیار خوبی مواجه خواهیم بود.

بذرپاش توضیح داد: امروز صبح در حضور رییس جمهور آخرین اقدامات کریدورهای منطقه‌ای گزارش شد و در این جلسه، آخرین تصمیمات گرفته شد و آخرین  دستورات در این خصوص ارایه شد. مقرر شده است تا سایر بخش ها در تکمیل این کریدورها نقش داشته باشند تا این زنجیره های مهم  و راهبردی کریدوری را هرچه سریعتر به اتمام برسانیم. اولویت در تکمیل این زنجیره کریدوری چابهار-زاهدان و زاهدان-یونسی است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: قطعه رشت به کاسپین در برنامه بهره برداری در دولت سیزدهم است که با تکمیل این قطعه در مسیر کریدور شمال-جنوب، اتصال دریا به دریا از بندرعباس به بندر کاسپین محقق خواهد شد.

بذرپاش در بخش دیگری از گفتگوی خود با خبرنگاران در حوزه هوایی توضیحاتی ارایه کرد و گفت: یکی از خواسته‌های ما از شرکت‌های هواپیمایی این است که سرمایه‌گذاری در حوزه تامین هواپیما انجام بدهند. اخیرا خود ایرلاین ها هواپیماهایی را به کشور وارد کردند که جا دارد از آنها تشکر کنم. این ظرفیت خوبی است که شرکت‌های هواپیمایی منابع خود را در حوزه تامین هواپیما هزینه کنند و ما حمایت می‌کنیم.

وی تصریح کرد: در خصوص ترخیص قطعات هواپیما از گمرک حداکثر حمایت را از شرکت‌های هواپیمایی خواهیم داشت. توقع ما از شرکت های هواپیمایی رعایت مقررات بازار است و اینکه مردم هرچه سریعتر و با قیمت مناسب بتوانند بلیت هواپیما را تهیه کنند.

به گفته بذرپاش، حسابرس‌هایی برای تعیین قیمت بلیت هواپیما تعیین شده است.

ایرج منصوری

صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه خبری حمل و نقل و صنعت و معدن ایران / مدیرکل، سردبیر، دبیر، و خبرنگار اقتصادی ایرنا، رئيس دفتر اسبق خبرگزاری ایرنا در جمهوری آذربایجان (باکو) و منطقه آزاد کیش، کارشناس رسمی دادگستری

مطـالب مرتبـط

Back to top button