حمل و نقل

تکمیل ۳هزارکیلومتر راه روستایی/تحویل۱۴هزارمسکن/احداث شهر۳۰ هزار نفری مکران

وزیر راه و شهرسازی گفت: سه هزارکیلومتر راه روستایی از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون در کشور احداث شده است.

به گزارش پایگاه خبری حمل ونقل ایران از وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش در آیین افتتاح ۹۸ طرح راهداری و راه روستایی در استان هرمزگان، در خصوص کمبود ناوگان مسافری در کشور اظهار کرد: تدابیر لازم برای رفع مشکل کمبود ناوگان مسافربری برای ایام عید و مسافرت‌ها اتخاذ می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به بهره‌برداری همزمان از حدود ۲۸ هزار میلیارد ریال پروژه حوزه راهداری در هرمزگان، بیان کرد: اجرای ۳۱ هزار کیلومتر روکش آسفالت باتوجه به محدودیت‌های مالی و منابع محدود در این استان اتفاق بسیار خوبی است.

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: استان هرمزگان به دلیل دسترسی به آب‌های آزاد و اهمیت جغرافیای سیاسی که برای کشور دارد، از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و در واقع کریدور اصلی شمال به جنوب کشور از این شاهراه می‌گذرد؛ وقتی از هرمزگان سخن گفته می‌شود یعنی از یک مرکز مولد در اقتصاد کشور صحبت می‌کنیم؛ لذا زیرساخت‌های حمل و نقلی به‌ویژه در محورهای مواصلاتی اهمیت بسیاری پیدا می‌کند.

بذرپاش همچنین با بیان اینکه باید بخش قابل توجهی از سهمیه قیر به این استان اختصاص یابد، به وضعیت شهرستان بشاگرد اشاره کرد و گفت: بشاگرد نمادی از مظلومیت از حیث محرومیت در کشور شده که نیاز است ارائه خدمات در آن تداوم یابد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در بهمن امسال ۱۴ هزار واحد نهضت ملی مسکن درهرمزگان تحویل متقاضیان شد، گفت: در مجموع در دولت سیزدهم ۲۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن در این استان تحویل مردم شد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: امروز در سفر به هرمزگان ۱۴ هزار مسکن نهضت ملی که در دولت سیزدهم آغاز و تکمیل شده است، تحویل مردم شد. نیمی از این مقدار واحدهای افتتاحی در استان هرمزگان روستایی و نیم دیگر واحدهای مسکونی شهری است که در مدل‌های مختلف بافت فرسوده، نهضت ملی، و مدل‌های حمایتی انجام شده است.

بذرپاش گفت: با احتساب واحدهایی که امروز تحویل مردم شد حدود ۲۰ هزار واحد مسکن نهضت ملی استان هرمزگان در دولت سیزدهم تکمیل و تحویل مردم شده است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه احداث شهر مکران مرکزی با ظرفیت ۳۰ هزار واحد مسکونی در دستور کار است گفت: عملیات اجرایی فاز نخست این شهر ساحلی جدید درمنطقه مکُران با ساخت ۱۰ هزارواحد مسکونی درهرمزگان آغاز می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: این کار حدود یک سال است که آغاز شده و با ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد دریا پایه، شکل جدی‌تر به خود گرفت؛ پیمان بسته‌ایم که هر چه سریعتر این کار بزرگ را به مرحله اجرایی شدن نزدیک کنیم و خدا را شاکریم که عملیات اجرایی این پروژه مهم در این شهر ساحلی شروع شده؛ بدون شک مقارن شدن هر کار بزرگ و عظیم ملی با روزهای مبارکی مانند ایام دهه فجر به برکت آن می‌افزاید.

وی اضافه کرد: این کار در شورای عالی مسکن نیز مصوب شده است؛ به طور کلی کارهای اینچنینی نیازمند مقدمات و مصوباتی است؛ هم در استان باید اجماعی حاصل می‌شد و مصوبات لازم در کارگروه‌های مختلف قانونی و شورای برنامه‌ریزی اخذ می‌شد و هم می‌بایست مکان‌یابی در شورای عالی معماری و شهرسازی صورت می‌گرفت؛ همچنین نیاز بود شرکای خوب و راهبردی را برای جذب سرمایه‌گذاری انتخاب می‌شد.

بذرپاش افزود: در حال حاضر با همکاری بانک مسکن تدابیر لازم برای ایجاد سکونت‌گاه‌ها در این شهرهای جدید اتخاذ شد چراکه اگر زیرساخت‌های سکونتی در شهرهای ساحلی ایجاد نشود احتمال توسعه در آنها را نخواهیم داشت.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: رهبر معظم انقلاب، رئیس‌جمهور، وزارتخانه و مجلس پیگیر این کار بودند و بر درستی این کار و هرچه سریع‌تر به سرانجام رساندن آن تأکید داشتند؛ لذا تصمیم گرفتیم در موازات این سفر نقاط اصلی که در این استان هدف‌گذاری شده مورد توجه قرار بگیرد.

وی عنوان کرد: البته نقاط دیگری هم داریم اما در حال حاضر این ۲ نقطه با سرمایه‌گذاری قابل توجه سرمایه‌گذاران در دستور کار قرار گرفته و از امروز باید شاهد پیشبرد مراحل تأسیس نخستین شهر جدید ساحلی که به نام خلیج همیشه فارس مزین شده، باشیم.

بذرپاش با بیان اینکه نقطه‌ای که این شهر در آن احداث می‌شود از نقاط راهبردی کشور است، گفت: البته باید هر چه سریعتر عملیات اجرایی ۲۷ نقطه هم در زمان بسیار کم آغاز شود.

وی افزود: این طرح را هم‌پیوندی با استان‌های فاقد ساحل هم قرار داده‌ایم؛ در حال حاضر این طرح در ۱۱ استان به تصویب رسیده و استان‌ها نقاط مختلفی را برای اجرای آن تعریف کرده‌اند.

وزیر راه وشهرسازی گفت: استان‌های معین، هم به رونق این منطقه و استان‌های ساحلی کمک می‌کنند و هم می‌توانند ارزش افزوده و ثروتی که نصیب این طرح می‌شود را به استان‌های خودشان منتقل کنند.

بذرپاش بیان کرد: بخش اعظم مجوزها انجام شده و اگر نیاز به مجوز دیگری در سطح ملی و استانی و یا نیاز به مداخله بنده باشد ورود خواهیم کرد و کمک می‌کنیم. نقطه بعدی هم شهر مکران مرکزی است که از مساحتی حدود سه هزار هکتار و ظرفیت ۳۰ هزار واحد مسکونی بهره می‌برد؛ قرار است فاز نخست عملیات اجرایی در این شهر با احداث ۱۰ هزار واحد مسکونی شروع شود.

ایرج منصوری

صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه خبری حمل و نقل و صنعت و معدن ایران / مدیرکل، سردبیر، دبیر، و خبرنگار اقتصادی ایرنا، رئيس دفتر اسبق خبرگزاری ایرنا در جمهوری آذربایجان (باکو) و منطقه آزاد کیش، کارشناس رسمی دادگستری

مطـالب مرتبـط

Back to top button