حمل و نقل

سفارش ساخت ۱۰ فروند کشتی توسط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۸۶ میلیون دلار هزینه به سازندگان داخلی

مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به بازنگری سند راهبردی گروه مطابق با ابلاغیه مقام معظم رهبری در توسعه دریامحور، از عقد قرارداد ساخت ۱۰ فروند شناور با سازندگان داخلی خبر داد و گفت: مجموعا ده فروند شناور داخلی به مبلغ کل ۸۶ میلیون دلار به سازندگان داخلی سفارش داده شده است.

به گزارش روابط عمومی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، محمدرضا مدرس خیابانی با تشریح کارنامه یکساله گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در آستانه چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، به ظرفیت سازی‌های اخیر گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در راستای توسعه دریامحور خبر داد و گفت: با ابلاغ سند توسعه دریامحور از سوی رهبر معظم انقلاب، گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بار مسئولیت جدیدی را به دوش خود احساس می­‌کند و فعالیت­های آن، وارد مرحله جدیدی شده است.

وی افزود: همانطور که در بازدید اخیر ایشان از نمایشگاه توانمندی‌های داخلی در حسینیه امام خمینی (ره) توضیحاتی ارائه گردید، ناوگان ملی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، برنامه‌­های توسعه‌­ای مطابق با فرمایشات ایشان در سنوات گذشته را تدوین کرده و با ابلاغیه توسعه دریامحور ظرف ماه‌های گذشته، در حال بازنگری سند راهبردی گروه کشتیرانی است.

خروج کامل دریانوردان خارجی از ناوگان کشتیرانی ایران

وی با اشاره به اجرای فرامین مقام معظم رهبری در خصوص اتکاء به توان نیرو‌های داخلی، به ارائه آماری در خصوص کاهش تعداد دریانوردان ناوگان کشتیرانی از سال ۹۸ تاکنون پرداخت و افزود: در سال ۹۸ تعداد ۶۷۰ نفر از دریانوردان ناوگان را نیروی انسانی خارجی تشکیل می‌داد، اما در یک فاصله ۵ ساله تعداد تقریبا به صفر رسیده است.

مدرس خیابانی از جذب بیش از ۲۰۰۰ نفر نیروی متخصص دریایی طی ۴ سال گذشته و انجام آموزش­های تخصصی مرتبط با حوزه‌­های فنی و بازرگانی خبر داد و اظهار داشت: همچنین ۳۲۰ دانشجو نیز هم اکنون به صورت بورسیه در حال تحصیل می‌باشند که به صورت همزمان، آموزش­های نظامی و مهارتی حوزه دریانوردی را در نوشهر و بوشهر فرا می‌گیرند.

عقد قرارداد ساخت ۱۰ فروند شناور با سازندگانی داخلی

مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از عقد قرارداد ساخت کشتی با سازندگان داخلی مطابق با برنامه کشتیرانی برای استفاده حداکثری از توان داخلی خبر داد و گفت: مجموعاً ده فروند شناور داخلی به مبلغ کل ۸۶ میلیون دلار به سازندگان داخلی سفارش داده شده است.

وی افزود: بر این اساس چهار فروند از این کشتی­ها در صنایع کشتی­‌سازی صدرا نکا و ۶ فروند دیگر به صنایع کشتی­‌سازی اروندان سفارش داده شده، ضمن اینکه مذاکرات جهت عقد قرارداد ساخت چهار فروند کشتی دیگر به ارزش تقریبی ۷۵ میلیون دلار نیز در حال جریان است.

مدرس خیابانی، جوان­سازی ناوگان را یکی از برنامه‌­های جدی گروه کشتیرانی در سنوات پیش رو دانست و گفت: جوان­سازی ۱۵ فروند از کشتی­‌های ناوگان کشتیرانی دریای خزر در حین تعمیرات ادواری با تعویض حدود ۱۰۰۰ تن ورق و سازه کشتی، خرید ۶۶ هزار کانتینر با ارزش تقریبی ۱۶۶ میلیون دلار و حل مشکلات و پاسخگویی به نیاز بسیاری از واردکنندگان و صادرکنندگان در کمبود کانتینر در کشور و نیز تامین تجهیزات را از دیگر اقدامات گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در راستای توسعه ساخت داخل دانست.

وی افزود: در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد کل نیازمندی­های ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در زمینه سوخت، ملزومات، نیروی انسانی، بیمه، کلاس شناور‌ها و تعمیرات از داخل کشور تامین می‌شود که از خروج سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری کرده است.

مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، تامین سوخت سنگین کم‌­سولفور، همکاری با ۲۳ شرکت دانش­بنیان در زمینه­‌های تولید قطعات، تعمیرات، تولید سوخت کم­‌‌سولفور و نیز خرید ۴۸۸ دستگاه واگن در راستای توسعه حمل و نقل ریلی از داخل کشور را از جمله دیگر اقدامات گروه در راستای حمایت از تولیدات داخلی و عمل به فرامین مقام معظم رهبری بوده است.

توسعه سواحل مکران در دستور کار

مدرس خیابانی در ادامه سخنان خود، به اقدامات توسعه‌­ای در بندر چابهار اشاره و تصریح کرد: برقراری مکانیزم حمل یکسره و منظم کشتیرانی، حمل بار کانتینری و تدوین برنامه مدون بلندمدت کانتینری از بنادر چین و هند به مقاصد بنادر ایرانی به ویژه بندر چابهار از جمله اقدامات گروه کشتیرانی در سال گذشته بوده که در عین حال، با ایجاد مرکز لجستیکی در بندر چابهار با هدف ارایه خدمات ترمینال داری، تخلیه و بارگیری با مساحت ۵.۵ هکتار تلاش شده تا اقدامات توسعه­‌ای در این حوزه افزایش یابد؛ به نحوی که تخلیه و بارگیری ۱۷ هزار کانتینر در ده ماهه سال ۱۴۰۲ صورت گرفته است.

انتقال یک‌ماهه کانتینر از هند به مسکو در قالب کریدور شمال- جنوب

مدرس خیابانی به عملیاتی شدن کریدور شمال- جنوب در یکسال گذشته خبر داد و گفت: کریدور شمال- جنوب از نظر مسافت و زمان تا ۴۰ درصد کوتاهتر و به لحاظ هزینه تا ۳۰ درصد ارزانتر است؛ ضمن اینکه کانتینر صاحبان کالا از هند به مقصد مسکو یک ماهه صورت می‌گیرد، در حالیکه همین اقدام از طریق دریای بالتیک، حدود ۴۵ روز زمان لازم دارد.

مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: در ده ماهه سال ۱۴۰۲، حدود ۱۰۸ هزار تی‌ای یو و یک میلیون و ۴۰۰ هزار تُن کالا در قالب کریدور‌های شمال- جنوب و شرق- غرب حمل شده است.

وی از تدوین سند توسعه مشترک با کشور‌های خارجی در حوزه کریدور شمال- جنوب خبر داد و گفت: توسعه چابهار، توسعه حمل و نقل ترکیبی و توسعه ناوگان دریای خزر در این حوزه قرار می‌گیرد، ضمن اینکه استفاده حداکثری از یارد‌های مختلف شمال کشور جهت انجام تعمیرات شناور‌ها در دستور کار قرار دارد.

بازنگری سند راهبردی بر اساس ابلاغیه توسعه دریامحور

مدرس خیابانی از تدوین سند راهبردی ۵ ساله گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران خبر داد و گفت: این سند به صورت پویا بوده و سالانه بازنگری می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع نهایی شدن سهامداری در یکی از بنادر روسیه اشاره کرد و گفت: برقراری خطوط منظم مطابق با تفاهم نامه منعقد شده با سازمان توسعه تجارت و نیز تجارت بین بنادر شمالی ایران و بنادر روسیه، قزاقستان و آذربایجان نیز از جمله اقدامات برای توسعه تجارت با روسیه و کشور‌های حاشیه دریای خزر است.

مدرس خیابانی به افزایش سرمایه گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته اشاره و تامین سرمایه مورد نیاز جهت اجرای برنامه‌های توسعه‌ای را مورد تاکید قرار داد و گفت: روز‌های پایانی سال گذشته فرصتی بود که گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران پس از گذراندن سالی پربار در دو عرصه تناژ حمل‌و‌نقلی و درآمدی دست به کار تشکیل جلسه مجمع فوق‌العاده زد تا طی آن افزایش سرمایه دهد.

ورود ۱۵۰ دستگاه کامیون به ناوگان ملکی حمل بار زمینی

مدرس خیابانی در بخش دیگری از سخنان خود به ایجاد شرکت حمل و نقل جاده‌ای بهارران اشاره کرد و گفت: این شرکت به منظور توسعه حمل بار زمینی در قالب کریدور شمال- جنوب راه­‌اندازی شده و به تازگی، ۱۵۰ دستگاه کامیون از سازندگان داخلی خریداری و به متقاضیان واگذار کرده تا زنجیره حمل‌و‌نقل DOOR TO DOOR در گروه کشتیرانی وارد مرحله تازه‌ای شود؛ ضمن اینکه تا پایان سال آینده توسعه حمل و نقل جاده‌­ای یکی از دستورکار‌های گروه کشتیرانی می­‌باشد.

وی افزود: نکته قابل تامل اینجاست که راه‌اندازی شرکت حمل‌و‌نقل جاده‌ای این امکان را به گروه کشتیرانی می‌دهد که تا زمان احداث راه‌اهن چابهار-زاهدان خدمات خود را در بندر چابهار بیش از پیش توسعه دهد و صاحبان کالا را برای بهره‌گیری از فرصت‌های تنها بندر اقیانوسی کشور ترغیب نماید.

راه‌اندازی خطوط منظم کشتیرانی

مدرس خیابانی گفت: گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران طی دو سال اخیر چندین خط منظم کشتیرانی به بنادر منطقه از جمله بنادر کشور‌های حاشیه دریای خزر و همچنین بنادر چین و هند دائر کرده است؛ اما در این میان خط منظم کانتینری به ونزوئلا دستاوردی مهم قلمداد می‌شود که همزمان با سفر رئیس‌جمهور محترم کشورمان به این کشور برقرار شده و خط منظم کشتیرانی به آفریقا نیز به همین روش و در زمان سفر رئیس جمهور به کشور‌های شمال و شرق آفریقا کار خود را آغاز کرد.

مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: طی سال جاری کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به رتبه ۲۲ را در میان صد شرکت برتر کشور به خود اختصاص داده و به عنوان یکی از چهار شرکت پیشرو کشور شناخته شد و رتبه نخست در میان شرکت‌های حمل‌و‌نقلی را نیز کماکان حفظ کرد.

ایرج منصوری

صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه خبری حمل و نقل و صنعت و معدن ایران / مدیرکل، سردبیر، دبیر، و خبرنگار اقتصادی ایرنا، رئيس دفتر اسبق خبرگزاری ایرنا در جمهوری آذربایجان (باکو) و منطقه آزاد کیش، کارشناس رسمی دادگستری

مطـالب مرتبـط

Back to top button