حمل و نقل

۱۹ میلیون و ۴۷۰ هزار تن کالاهای اساسی در بنادر کشور تخلیه شد

تا پایان بهمن ماه امسال، بیش از ۱۹ میلیون و ۴۶۹ هزار و ۸۸۷ تن کالاهای اساسی در بنادر کشور تخلیه شده است.

به گزارش پایگاه خبری حمل ونقل ایران از سازمان بنادر و دریانوردی میزان تخلیه کالاهای اساسی شامل گندم، جو، ذرت، سویا، برنج، شکر و روغن در بنادر کشور طی ۱۱ ماهه نخست سال جاری، معادل ۱۹ میلیون و ۶۴۹ هزار و ۸۸۷ تن بود که در این بین ذرت رشد ۲۶ درصدی، سویا رشد ۱۷ درصدی داشت.

میزان تخلیه گندم از ابتدای سال جاری تا پایان بهمن ماه سال ۱۴۰۲ معادل ۲ میلیون ۷۴۸ هزار و ۱۱۵ تن بود. همچنین میزان تخلیه جو طی ۱۱ ماهه نخست سال جاری معادل ۱ میلیون و ۶۵۳ هزار و ۸۹۷ تن بود و میزان تخلیه ذرت تا پایان بهمن ماه سال جاری معادل ۹ میلیون و ۴۳۷ هزار و ۵۱۴ تن بود.

علاوه بر این میزان تخلیه سویا طی ۱۱ ماهه نخست سال ۱۴۰۲ معادل ۴ میلیون و ۷۲ هزار و ۱۵۱ تن بود و میزان تخلیه برنج نیز تا پایان بهمن ماه ۱۴۰۲ معادل ۹۹ هزار و ۲۲۷ تن بوده است.

این در حالی است که سویا با توجه به تخلیه ۳ میلیون و ۴۶۸ هزار و ۴۴۸ تنی مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۷ درصدی را تجربه کرده است و ذرت نیز با توجه به تخلیه ۷ میلیون و ۴۸۵ هزار و ۲۰۸ تنی، رشد ۲۶ درصدی را به ثبت رسانده است.

همچنین میزان تخلیه شکر نیز تا پایان بهمن ماه سال جاری معادل ۵۵۴ هزار و ۷۱۵ تن و میزان تخلیه روغن در بنادر کشور طی مدت مذکور معادل ۹۰۴ هزار و ۲۶۸ تن بود.

تعداد کامیون و واگن اختصاص یافته

گفتنی است تعداد کامیون و واگن اختصاص یافته جهت خروج کالاهای اساسی طی ۱۱ ماهه نخست سال جاری شامل ۶۷۴ هزار و ۴۸۲ دستگاه کامیون و ۲۰ هزار و ۱۸۳ واگن بوده که از تعداد کامیون های اختصاص یافته ۶۰ هزار و ۷۰۳ دستگاه به صورت حمل یکسره و مخصوص کشتی‌های گندمی، بوده است.

ایرج منصوری

صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه خبری حمل و نقل و صنعت و معدن ایران / مدیرکل، سردبیر، دبیر، و خبرنگار اقتصادی ایرنا، رئيس دفتر اسبق خبرگزاری ایرنا در جمهوری آذربایجان (باکو) و منطقه آزاد کیش، کارشناس رسمی دادگستری

مطـالب مرتبـط

Back to top button