حمل و نقل

تشریح برنامه های سازمان راهداری در ایام اربعین حسینی/ ۴۸۷ نقطه پرحادثه اصلاح می شود

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در نشست هماهنگی اربعین حسینی بر اهمیت برگزاری باشکوه این مراسم و تعهد مجموعه راهداری به خدمت‌رسانی به زائران ایرانی تأکید و برنامه‌های این سازمان را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری حمل ونقل ایران از سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، داریوش امانی، رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اظهار کرد: در حوزه زیرساخت‌ها اقداماتی در مسیرهای منتهی به پایانه مرزی در حال انجام است، بر اساس پیش‌بینی‌ها یک هفته قبل از اربعین حسینی پروژه‌ها تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید.

امانی افزود: قسمتی از این پروژه‌ها مربوط به روکش آسفالت، رفع نقاط پرحادثه، روشنایی، نصب نیوجرسی و تابلو علائم بوده که در حال انجام است.

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از برنامه‌ریزی برای ارائه خدمات بهتر به زائران در اربعین امسال خبر داد و گفت: امسال ۱۴ هزار میلیارد ریال اعتبار در بخش پروژه‌های زیرساخت راه اربعین تأمین اعتبار شده است.

وی یادآور شد: پروژه‌هایی که در پایانه‌های مرزی در سال جاری انجام می‌شود مربوط به بحث بهسازی و بازسازی سرویس‌های بهداشتی، افزایش سایبان‌ها، مه‌پاش و ایجاد تونل‌های سرد در این ایام گرم از سال است.

معاون وزیر راه و رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای تأکید کرد: در پایانه برکت مهران نیز برنامه‌ریزی‌های لازم برای افزایش سایبان‌ها، سرویس‌های بهداشتی و مسقف کردن سازه‌ها در این محوطه انجام شده است.

امانی خاطرنشان کرد: در زمینه ناوگان حمل‌ونقل نیز که با مشکل کمبود و نوسازی مواجه هستیم، نشست‌هایی برگزار شده است تا بتوانیم تعدادی اتوبوس را از خارج از کشور وارد و از ظرفیت کارخانه‌ها و صنایع بزرگ نیز در این ایام و در زمان مسیر رفت زوار بهره بگیریم.

وی با بیان این که باید با تدابیر خود در بخش‌های سخت‌افزار و نرم‌افزار بتوانیم جوابگوی مردم باشیم، خاطرنشان کرد: به فضل الهی و مدد امام حسین (ع) سال گذشته با وجود کمبود ناوگان با کمترین مشکلی اربعین باشکوهی برگزار شد و طبق آمار ستاد اربعین بیشترین معطلی دو ساعت بود.

امانی تأکید کرد: همه مدیران با تمام توان و امکانات سازمانی باید در خدمت اربعین و خدمت‌رسانی به زائران حضرت اباعبدالله الحسین باشند و هیچ‌گونه کوتاهی از هیچ مدیری پذیرفته نخواهد شد.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: ۴۸۷ نقطه پرحادثه در راه‌های کشور با اولویت مسیرهای اربعین تا پایان امسال ایمن‌سازی و رفع می‌شود.

امانی در بازدید از پایانه مرزی شلمچه اظهار کرد: از ۸۸۷ نقطه پرحادثه مصوب پلیس راه، ۴۰۰ نقطه پرحادثه آن در سال گذشته رفع شد و ۴۸۷ نقطه باقی‌مانده دیگر نیز امسال ایمن سازی خواهد شد.

وی افزود: ۱۵۰۰ نقطه پرحادثه از سال‌های قبل باقی مانده بود که در سال گذشته در مجموع نزدیک به ۷۶۰ نقطه پرحادثه رفع شد.

امانی گفت: در مسیر گذرگاه‌های اربعین کشور نیز ۱۲۰ نقطه پرخطر شناسایی شده که تاکنون ۷۰ نقطه برطرف و تا ایام اربعین امسال بیشتر آن‌ها ایمن‌سازی و رفع می‌شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: سال گذشته برای رفع نقاط پرحادثه، بهسازی، روشنایی، نصب نیوجرسی، خط کشی و روکش آسفالت در مسیرهای منتهی به مرزهای اربعین حسینی، ۲۵۰۰ میلیارد تومان پروژه تعریف شد که امسال نیز همین اقدام در دست انجام است.

وی بیان کرد: در ۲ پایانه اربعینی شلمچه و چذابه در استان خوزستان اقداماتی از سال گذشته در حوزه بهسازی و ایمن سازی راه‌ها شروع شده که تاکنون ادامه دارد.

امانی توضیح داد: زائران اربعین حسینی از ورودی پایانه‌های مرزی گذرگاه‌های اربعین حسینی باید از تونل سرد و زیر سایه‌بان و مه‌پاش مسیر را ادامه دهند که سال گذشته بیشترین میزان نصب سایه‌بان به انجام رسید و امسال نیز تداوم دارد.

محوطه سازی پایانه‌ها و تأمین ناوگان اتوبوسی برای اربعین سال جاری

رییس سازمان اضافه کرد: محوطه سازی و بهسازی پایانه‌ها، افزایش تعداد سرویس‌های بهداشتی و نصب سایه‌بان جدید اقدامات در دستور کار برای اربعین سال‌جاری است.

وی با اشاره به این‌که برای تأمین ناوگان اتوبوسی اقداماتی در دست انجام است اظهار کرد: برای تأمین اتوبوس مسافری از تولیدات داخل و یا واردات، پیگیری‌های لازم انجام شده است، همچنین با کشور عراق نیز مذاکراتی برای ورود اتوبوس‌های این کشور برای جابه‌جایی زائران به عتبات عالیات در اربعین انجام شده است.

ایرج منصوری

صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه خبری حمل و نقل و صنعت و معدن ایران / مدیرکل، سردبیر، دبیر، و خبرنگار اقتصادی ایرنا، رئيس دفتر اسبق خبرگزاری ایرنا در جمهوری آذربایجان (باکو) و منطقه آزاد کیش، کارشناس رسمی دادگستری

مطـالب مرتبـط

Back to top button