حمل و نقل

در دولت سیزدهم به توسعه اقتصاد دریا محور توجه ویژه ای شده است

تهران – پایگاه خبری حمل ونقل ایران – معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در دولت سیزدهم چه از نوع پروژه و حجم اعتبار آن‌ها در طول تاریخ بنادر کارهای بی‌نظیر انجام شده است.

به گزارش پایگاه خبری حمل ونقل ایران “علی اکبر صفایی” در بازدید از طرح‌های زیربنایی و توسعه‌ای دریایی و بندری ایجاد شده در دولت سیزدهم در بندرشهید رجایی اظهارداشت: براساس سیاست‌های کلی  توسعه دریامحور ابلاغیه مقام معظم رهبری، رییس جمهور شهید نگاه ویژه‌ای به مباحث حمل‌ونقل دریایی داشتند و براساس این سیاست‌ها و تلاش‌های وزیر راه و شهرسازی، سازمان بنادر و دریانوردی سه بخش را در حوزه ملی، بین‌المللی و منطقه‌ای و استانی برنامه‌ریزی کرد.

وی ادامه داد: در بخش بین‌المللی تلاش‌های رییس‌جمهور شهید که با کشورهای همسایه داشتند در حقیقت در حوزه تجارت دریا برد به ثمر رسید به گونه‌ای که عملکرد سازمان بنادر در حوزه ترانزیت سال گذشته ۴۵ درصد افزایش داشت و این میزان در سال جاری ۴۰ درصد افزایش پیدا کرد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در حوزه تجارت دریابرد در حوزه بین‌المللی برخی بنادر شمالی تا ۱۳۰ درصد نیز افزایش داشته است و درحال حاضر تمامی شناورها درحال فعالیت هستند.

صفایی در ادامه به افتتاح و بهره‌برداری از ۱۵۰ طرح با اعتبار ۴۰ هزار میلیارد تومان  اشاره کرد و بیان داشت: برخی از این پروژه‌ها که تعدادی از آنها بیش از ۴۰۰ پروژه با اعتبار ۱۴۸ همت را شامل می‌شود، دارای ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی گفت: آمارها و ارقام در حوزه توسعه دریامحور در بخش بین‌المللی بی‌نظیر است؛ به عنوان نمونه در بحث نوسازی تجهیزات بندری و دریایی تاکنون ۱۰۸ مود تجهیزات و امکانات بندری توسط بخش‌های خصوصی در دولت سیزدهم در بنادر کشور نصب شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه درحال حاضر ۱۸۸ فروند تجهیزات دریایی در دست ساخت و بهره‌برداری است، ادامه داد: از این تعداد ۴۰ فروند در بنادر کشور به بهره‌برداری رسیده است.

صفایی در خصوص ارتقا شاخص بنادر محلی نیز گفت: در راستای رونق اقتصادی در این بخش اقدامات زیادی انجام شده است، در استان‌های خوزستان، بنادر شمالی، سیستان و بلوچستان پروژه‌های ارزشمند زیادی در اختیار بنادر قرار گرفته است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی بیان داشت: در بحث توسعه گردشگری دریایی استان هرمزگان احداث بندر نخل ناخدا، توسعه بندر شهید حقانی و جزیره ابوموسی را در دستور کار داریم.

وی با بیان اینکه در دولت سیزدهم چه از نوع پروژه و حجم اعتبار آن‌ها در طول تاریخ بنادر کارهای بی‌نظیر انجام شده است،اضافه کرد: برای نخستین بار ساخت چهار کشتی در دریای خزر به عنوان یک کار راهبردی در حوزه دریا با بهره‌گیری از توانمندی داخلی شروع شده است.

ایرج منصوری

صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه خبری حمل و نقل و صنعت و معدن ایران / مدیرکل، سردبیر، دبیر، و خبرنگار اقتصادی ایرنا، رئيس دفتر اسبق خبرگزاری ایرنا در جمهوری آذربایجان (باکو) و منطقه آزاد کیش، کارشناس رسمی دادگستری

مطـالب مرتبـط

Back to top button