حمل و نقل

حمل بارهای ریلی از بندرکاسپین تا ۸ میلیون تن در سال قابل افزایش است

تهران – مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: ظرفیت حمل بار ریلی از بندر کاسپین تا ۸ میلیون تن در سال قابل افزایش است.

به گزارش پایگاه خبری حمل ونقل ایران ازروابط عمومی راه آهن جمهوری اسلامی ایران، دکتر سید میعاد صالحی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه آهن در حاشیه مراسم افتتاح راه آهن رشت_بندر کاسپین گفت: اتصال قطعه رشت به بندر کاسپین، دومین مسیر ارتباط دریای خزر به خلیج فارس و دریای عمان هست و شمال و جنوب کشور از مسیر ریلی به هم متصل شده است.

مدیرعامل راه آهن ادامه داد: با توجه به این اتصال پیش‌بینی می‌کنیم بتوانیم افزایش خوبی در حوزه ترانزیت بار ریلی داشته باشیم و با توجه به هماهنگی که صورت دادیم انشالله از هفته آینده ترانزیت گوگرد ترکمنستان را از این مسیر خواهیم داشت. یعنی از بندر ترکمن باشی به بندر کاسپین خواهد آمد و از اینجا به طور ریلی از کشور ما ان‌شالله عبور خواهد کرد.

معاون وزیر راه افزود: از ۶ کریدور شمال_جنوب یعنی دو کریدور در شرق دریای خزر، دو کریدور در میان دریای خزر و دو کریدور در غرب دریای خزر، مسیر بندر کاسپین، چهارمین کریدوری بود که در مسیر شمال جنوب بین کشورهای شمال ایران و جنوب ایران برقرار شد و یک گام مهم در افزایش مزیت رقابتی جمهوری اسلامی ایران به حساب می‌آید.

دکتر صالحی درباره ویژگی‌های این مسیر گفت: قاعدتاً با این افتتاح،‌ مسیر بارهای روسیه که از مسیر دریای سیاه، دریای سرخ و اقیانوس هند به سمت هند حرکت می‌کرد را می‌توانیم از این مسیر حمل بکنیم و از مسیر حدود ۵۰ روزه به مسیر زیر ۲۰ روز یعنی حدود یک سوم ان‌شاءلله کاهش بدهیم.

وی تاکید نمود: با توجه به ظرفیت موجود در بندر کاسپین که حدود ۲.۵ میلیون تن هست، میتوان بخش عمده بار را بصورت ریلی حمل کرد که در صورت افزایش ظرفیت این بندر، میتوانیم تا ۸ میلیون تن کالا را حمل کنیم.

ایرج منصوری

صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه خبری حمل و نقل و صنعت و معدن ایران / مدیرکل، سردبیر، دبیر، و خبرنگار اقتصادی ایرنا، رئيس دفتر اسبق خبرگزاری ایرنا در جمهوری آذربایجان (باکو) و منطقه آزاد کیش، کارشناس رسمی دادگستری

مطـالب مرتبـط

Back to top button