حمل و نقل

معاون اول و وزیرراه برای شرکت در اجلاس شانگهای عازم بیشکک شدند

وزیر راه و شهرسازی به همراه معاون اول رئیس جمهور به منظور شرکت در بیست و دومین نشست شورای نخست وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای امروز تهران را به مقصد بیشکک پایتخت قرقیزستان ترک کرد.

به گزارش پایگاه خبری حمل ونقل ایران از وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش در جمع خبرنگاران اعلام کرد: امروز به همراه معاون اول رئیس‌جمهور به کشور قرقیزستان سفر می‌کنیم تا در نشست مشترک معاونان و نخست وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای حضور پیدا کنیم.
وی بیان کرد: دستور کار اصلی این نشست فعالیت‌های مختلف کشور در حوزه ترانزیتی و آغاز فرآیند کریدوری شرق به غرب و شمال به جنوب میان کشورهای عضو است.
این سفر با بدرقه رسمی رئیس دفتر رئیس جمهور و جمعی از اعضا هیات دولت امروز انجام شد.
تصویب برنامه نشست شورای سران دولت‌های عضو و برنامه ریزی برای پیاده‌سازی استراتژی توسعه اقتصادی سازمان همکاری شانگهای و برنامه همکاری‌های چند جانبه تجاری و اقتصادی بین دولت‌های عضو از جمله دستور جلسات مهم این دوره از نشست نخست وزیران است.
امضای اسناد نهایی و تصویب بودجه سازمان همکاری شانگهای در سال ۲۰۲۴ و مسائل مربوط به فعالیت‌های مالی و سازمانی اعضای دائمی سازمان همکاری شانگهای از دیگر دستورجلسات این نشست محسوب می شود.
علاوه براین پیشنهاداتی در خصوص توسعه فعالیت های ریلی، تدوین سند انرژی و همچنین پلتفرم هایی برای تجارت دیجیتال بین کشورهای عضو نیز مورد بررسی قرار می گیرد.
همچنین هیات بلندپایه ایرانی علاوه بر حضوردر برنامه های اصلی این اجلاس،  در حاشیه آن حدود ۱۰ نشست دوجانبه نیز با اعضا حاضر درباره همکاری های متقابل خواهند داشت. دیدار با نخست وزیران روسیه، چین، قرقیزستان و تاجیکستان از برنامه های این سفر است.

ایرج منصوری

صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه خبری حمل و نقل و صنعت و معدن ایران / مدیرکل، سردبیر، دبیر، و خبرنگار اقتصادی ایرنا، رئيس دفتر اسبق خبرگزاری ایرنا در جمهوری آذربایجان (باکو) و منطقه آزاد کیش، کارشناس رسمی دادگستری

مطـالب مرتبـط

Back to top button