حمل و نقل

توسعه بندرچابهار با مشارکت کشتیرانی، بنیاد مستضعفان و قرارگاه خاتم الانبیاء

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه با انعقاد قرارداد جدید با هندی‌ها تجهیزات بندرچابهار تکمیل می شود، گفت: توسعه فاز دوم این بندر به کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، بنیاد مستضعفان و قرارگاه خاتم الانبیاء با سرمایه گذاری ۵۵٠ میلیون دلار در دتیور کار قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حمل ونقل ایران، مهرداد بذرپاش در مراسم افتتاح متمرکز ٢٧ پروژه دریایی و بندری و آغاز علمیات اجرایی ٢٣ پروژه زیرساختی در بنادر با بیان اینکه اجرای اقتصاد دریا محور تأکید رئیس جمهور شهید و همچنین توصیه رهبری بوده است، اظهارداشت: در راستای اجرای توسعه سیاست‌های اقتصاد دریا محور از همان روز که این سیاست‌ها از سوی معظم رهبری ابلاغ شد در دستور کار شهید جمهور قرار گرفت و بر اجرای این سیاست‌ها تأکید داشت تا برای هر پروژه هر سریع‌تر سیاست‌ها و برنامه کار تعریف شود و بنده شهادت می‌دهم که این عزیز برای مردم ذره‌ای کم نگذاشت.

وی ادامه داد: ایران سرزمین فرصت‌ ‌های ترانزیتی است و وظیفه ما توسعه زیرساخت‌ها با اولویت جذب منابع بخش خصوصی بوده‌است، باید توجه داشت که کشورهای رقیب خلیج فارس منتظر ما نمی‌مانند و هر روز در حال افزایش امکانات بندری هستند البته این رقابت ما نابرابر بوده چراکه ایران تحت تحریم‌های سخت بوده است.

وزیر راه و شهرسازی از افزایش ۴۵ درصدی ترانزیت در دو ماهه اول خبر داد و گفت: رشد ترانزیت مورد تأکید رئیس جمهوری بوده است و برای توسعه ترانزیت دولت اهتمام دارد چراکه ترانزیت به اندازه پول نفت ثروت تولید می‌کند.

بذرپاش همچنین درباره توسعه بندر شهید بهشتی چابهار گفت: با انعقاد قرارداد جدید با هندی‌ها تجهیزات بندر شهید بهشتی چابهار تکمیل می شود. بحث موافقتنامه فاز دو بندر شهید بهشتی نهایی شده است و توسعه فاز دو به مجموعه‌های داخلی واگذار شده و بنیاد مستضعفان و کشتیرانی با سرمایه گذاری ۵۵٠ میلیون دلار فاز دو را به اجرا می‌رسانند تا با این در پروژه به اهداف توسعه این بندر نزدیک شویم و در نهایت انتفاع آن را مردم سیستان می بینند.

ایرج منصوری

صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه خبری حمل و نقل و صنعت و معدن ایران / مدیرکل، سردبیر، دبیر، و خبرنگار اقتصادی ایرنا، رئيس دفتر اسبق خبرگزاری ایرنا در جمهوری آذربایجان (باکو) و منطقه آزاد کیش، کارشناس رسمی دادگستری

مطـالب مرتبـط

Back to top button